29 lutego w Instytucie Kultury Miejskiej odbyło się uroczyste podziękowanie Aleksandrze Szymańskiej, dyrektorce IKM 2011-2024, za 15 lat pracy dla Gdańska. Była to okazja to serdecznych rozmów, wzajemnego zauważenia i docenienia swoich działań. W spotkaniu uczestniczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.  

Wydarzenie otworzyły filmowe wspomnienia z 15 lat pracy Aleksandry Szymańskiej w biurze Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016 – kandydat (2008-2011) oraz dalszych działań już jako dyrektorki IKM (2011 – 2024). Długofalowa i przemyślana strategia wydarzeń, współprac i działań kulturalnych, którą realizowała dyrektorka IKM przyniosła realne zmiany w gdańskiej kulturze.  

Zobacz film:

Do gości i dyrektorki IKM zwróciła się Aleksandra Dulkiewicz.
– Dziś chcę powiedzieć dziękuję. Bo myślę weszłaś Olu w taką rzekę i nie zdawałaś sobie do końca sprawy, że aż na tyle lat Gdańsk stanie się twoim drugim domem. Dziś los, a także twoja decyzja, ale również kwestia rozwoju oraz tego, jak chcemy swym życiem kierować, nas tu zebrał. Nie wiem, gdzie cię los dalej zawiedzie, ale mam nadzieję, że wszystkie doświadczenia, które wyniosłaś z tego miejsca, będą dalej służyły rozwojowi kultury, bo nie wyobrażam sobie byś w innej branży pracowała. Ale mam do ciebie jedną prośbę, by Gdańsk był zawsze w twoim sercu.  

Do IKM przybyło kilkudziesięciu gości, dyrektorzy i dyrektorki gdańskich instytucji kultury, pracownicy i pracowniczki sektora kultury, przedstawiciele i przedstawicielki środowiska twórczego, literackiego i artystycznego, zaangażowani w projekty IKM mieszkańcy i mieszkanki.  

– Coś się kończy, a coś zaczyna. Przy myśleniu o tym, za co ja i jako nasz zespół chcielibyśmy podziękować Oli, to: za uśmiech, za błysk w oku, za to, że nas zapalała do nowych rzeczy, za wszystkie rzeczy, które zrobiliśmy razem przez te lata. Ten film pokazywał tylko część tych rzeczy, które były. Z pewnością jest to coś co będziemy pamiętać i Ola zawsze będzie członkiem zespołu – mówiła Barbara Sroka, zastępczyni dyrektorki IKM. 

Dziękujemy wszystkim gościom za rozmowy i udział w spotkaniu!