W marcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. To doskonały czas, by poruszać kwestie związane z prawami kobiet i równością. Zwłaszcza gdy dotyczy to równości w funkcjonowania we wspólnej przestrzeni i jej użytkowania. Warto poszerzyć naszą wiedzę o dostępie do przestrzeni publicznej, zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, gdzie wybierać będziemy osoby mające bezpośredni wpływ na nasze funkcjonowanie w mieście.


Proponowane przez nas wydarzenia skupią się na temacie projektowania przestrzeni w taki sposób, aby nie tylko spełniała funkcję estetyczną, ale także zaspokajała potrzeby jej użytkowników i użytkowniczek. W temat urbanistyki feministycznej (włączającej) wprowadzi nas Kolektyw Architektoniczki. 


Warsztaty:  
Codzienne szlaki kobiet – stwórzmy razem feministyczną mapę Gdańska” – Ewelina Jaskulska, Kolektyw Architekoniczki
19.03, godz. 16:00, Sala Warsztatowa nr. 1 
Darmowa wejściówka [Kliknij tutaj]
Wydarzenie facebookowe

 
Wykład: 
“Urbanistyka feministyczna. Jak projektować dostępne miasta?” – Ewelina Jaskulska, Kolektyw Architekoniczki. Wstęp wolny
19.03 godz. 18:00, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Pracownia.
Wydarzenie facebookowe


Myślenie o projektowaniu przestrzeni to nadal myślenie “one size fits all”. Nic dziwnego, gdyż projektowanie wciąż opiera się na systemie wymiarowania uwzględniającym proporcje “standardowego mężczyzny” o wzroście 183cm. Tym samym z przestrzeni miejskiej wykluczane są osoby starsze, z niepełnosprawnościami, dzieci i kobiety. Czy miasto może być dostępne i inkluzywne dla tych wszystkich grup? Czego potrzebujemy, żeby czuć się w nim dobrze i bezpiecznie?  


*Podczas warsztatów i wykładu zapewniona jest opieka dla dzieci. Prosimy zgłosić chęć przyjścia z dzieckiem podając jego imię i wiek oraz numer kontaktowy do opiekuna, na adres agnieszka.salamadry@ikm.gda.pl