Wykłady i projekcje filmowe o mieście, jego rytmie, specyfice, działaniu i przemianach od zawsze obecne są w programie Instytutu Kultury Miejskiej. Śródmiejski Dryf to cykl sześciu spotkań złożony z prelekcji oraz wędrówki przez sąsiadujące z siedzibą IKM dystrykty, ulice i place. Pierwsze spotkanie, które prowadzi Monika Zawadzka i Aneta Lehmann odbędzie się 28 marca o godz. 18.00. Na Miastoprojekcje – Filmowe Spotkania z Miastem IKM zaprasza 8 kwietnia o godz. 16.30. Tym razem bohaterką filmu i rozmowy będzie Kopenhaga „Najlepsze miasto na świecie”, a ekspertem w rozmowie z Weroniką Mazurkiewicz i Dorotą Kamrowską-Załuską, Kacper Kępiński – architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych.

Śródmiejski Dryf, 28 marca godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Prowadzenie: Monika Zawadzka i Aneta Lehmann. Wstęp wolny. 

– Włączmy się w puls i plusk miejskich nurtów! Tych ulicznych oraz tych rzecznych. Przewodniczkami niech nam będą perspektywy i arterie wyprowadzone z budynku nowej siedziby IKM przy Targu Rakowym 11. Szpilkę startową wbijamy tuż obok – w dywan placu rozpostartego pomiędzy mocnymi ścianami. W kolejnych miesiącach wyruszymy stąd, dryfem, w cztery strony miasta: niemal na wschód, prawie na północ, na południe i nieco na zachód – zapowiadają Monika Zawadzka i Aneta Lehmann. 

Spotkania z cyklu Śródmiejski Dryf będą okazją do rozmów o architekturze: jej fasadach, otworach, o ścianach, ich proporcjach i wysokościach, kolorach i fakturach, o przestrzennych jakościach oraz o jakości życia i bycia w konkretnych miejscach. Wspólne przemierzanie miasta pozwoli namacalnie doświadczyć sposobów, w jakie architektura może tworzyć spójne, otulające wnętrza wspólne. I odwrotnie: jak łatwo może nas – mieszkankę, turystę, przedsiębiorczynię – owych wnętrz pozbawiać. 

Aneta Lehmann – z wykształcenia kulturoznawczyni i architektka wnętrz. W praktyce skupia się przede wszystkim na planowaniu i produkcji wydarzeń kulturalnych, edukacji architektonicznej, badaniach miejskiej tkanki. Asystentka w Pracowni Architektury Miasta w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 2011 roku pracuje i współpracuje z trójmiejskimi instytucjami kultury. W latach 2020-2023 była związana z Europejskim Centrum Solidarności. Obecnie pracuje w Centrum Designu Gdynia. Współtworzyła pierwsze edycje festiwalu architektury i miasta Open House Gdynia. 

Monika Zawadzka – architektka i antropolożka kulturowa; badaczka ponad 40 miast europejskich, projektantka, autorka obiektów, obrazów, tekstów, edukatorka; profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Architektury Miasta oraz kursy i laboratoria antropologii kulturowej. zajmuje się miastami o przestrzeniach typu europejskiego – ich atmosferą, spójnością oraz geograficznym zróżnicowaniem. bada lokalne sposoby formowania przestrzeni publicznych, poprzez studia tożsamości formy urbanistycznej; fascynuje ją fenomen ulicy wraz z kształtującymi jej ściany ciągłymi pierzejami, tworzonymi z fasad miejskich domów. szczególnie miejsce w jej twórczości zajmują języki architektoniczne Gdańska oraz Gdyni, których kolejne dzielnice czyni obszarami swych badań oraz polem wizualnych i materialnych transformacji. mieszka w Gdańsku, na Aniołkach. 

Miastoprojekcje – Filmowe Spotkania z Miastem, 8 kwietnia godz. 16.30. Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11. Bilety: 10 zł, https://bit.ly/Miastoprojekcje_Kopenhaga. Partner: Towarzystwo Urbanistów Polskich.

Kopenhaga. Najlepsze miasto świata, film dokumentalny, 58 min, reż. Hans Christian Post, Dania 2022. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem Weroniki Mazurkiewicz, Doroty Kamrowskiej – Załuskiej oraz Kacpra Kępińskiego. 

Obserwując zmiany zachodzące w miastach na całym świecie, można pomyśleć, że Kopenhaga, konsekwentnie realizując swoje cele w rozwoju, stała się miejscem idealnym. Zrównoważony rozwój, proekologiczne podejście do projektowania i funkcjonowania społeczeństwa, nowatorskie rozwiązania w architekturze i uważność na poprawę jakości życia mieszkańców – tak opowiada o sobie stolica Danii. Reżyser Hans Christian Post, znany obserwator procesów miejskich Berlina i Drezna, tym razem przygląda się swojej ojczyźnie. Pokazuje, że za sukcesem miasta w ostatnich trzech dekadach stoi głównie gospodarka neoliberalna. Przemiana w kierunku przyjaznego miejsca do życia sprzęga się więc mocno z kosztami społecznymi. W filmie przyglądamy się charakterystyce tych zmian i poznajemy skalę przenikania się myślenia biznesowego z tworzeniem w Kopenhadze jakościowych i nowatorskich miejsc dla mieszkańców. 

Kacper Kępiński - architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych. Kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Członek rady fundacji Instytut Architektury, stały współpracownik kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” oraz redaktor portalu Architektura & Biznes. Kurator wystaw, m.in. „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” i „Antropocen”. Autor przewodnika „Ruch tektoniczny” po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego i wystawy pod tym samym tytułem. Współprowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej.