Dopięty i dopieszczony – program tegorocznej edycji Festiwalu Europejski Poeta Wolności poleca się Państwa życzliwej uwadze! 17-20 kwietnia spotkamy się w Gdańsku m.in. z Mariuszem Szczygłem, Magdą Heydel, Jerzym Jarniewiczem, Michałem Rusinkiem, Katarzyną Kasią, Jakobe Mansztajnem, Tomaszem Różyckim, Agnieszką Wolny-Hamkało, Tomaszem Stawiszyńskim. Osobiście poznamy również nominowanych i nominowane do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności. Co dokładnie znalazło się w programie przygotowanym przez Magdalenę Kicińską i Małgorzatę Lebdę?

Ósma edycja festiwalu Europejski Poeta Wolności odbędzie się pod hasłem PRZEPŁYW, adresującym upłynnianie się granic gatunkowych. W świecie przenikania się dyscyplin przyjrzymy się przepływom między poezją i prozą, i zbadamy, co leży na ich styku. Ważnym tematem będzie również miejsce i znaczenie wolności – w poezji i w naszm codziennym życiu. Sporo uwagi poświęcimy tradycyjnie spotkaniom organizowanym wokół Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która zostanie wręczona 19 kwietnia.

Cały program wydarzenia – [kliknij tutaj]

17 kwietnia zaprosimy na wykład mistrzowski, podczas którego Mariusz Szczygieł opowie o wolności poezji. O sprzecznościach targających tym pojęciem Katarzyna Kasia porozmawia z Karoliną Lewestan, Małgorzatą Halber i Tomaszem Stawiszyńskim. Performatywne „Nocne czytanie poezji” będzie okazją do bliższego poznania twórczości finalistów i finalistek Nagrody EPW: w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i aurze dźwiękowej poetki i poeci przeczytają swoje wiersze.

Drugi dzień to m.in. druga debata – Paulina Małochleb porozmawia z Tomaszem Różyckim, Katarzyną Szaulińską i Łukaszem Barysem o możliwościach języka „przepływającego” między poezją i prozą. To również dzień pełen naszych poetyckich kooperacji: rano spotkamy się z poetkami partnerskiej sieci Versopolis, a wieczorem, w ramach pasma „Mój Miłosz” – naszej współpracy z Festiwalem Miłosza – pomorscy poeci i poetki przeczytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

W piątek wspólnie z Michałem Rusinkiem, Jakobe Mansztajnem, Agnieszką Wolny-Hamkało i Grzegorzem Uzdańskim przewrotnie zapytamy – po co nam poezja? Tego dnia warto zajrzeć do jednej z kameralnych księgarń, gdzie w luźnej atmosferze będzie można porozmawiać z poetami i poetkami. W Tajnych Kompletach spotkacie Julię Szychowiak, w Marpressie Piotra Czerskiego, w Smaku Słowa Tadeusza Dąbrowskiego, a w Nurtach Rafała Skoniecznego. 19 kwietnia odbędzie się również uroczystość wręczenia chorwackiej poetce Monice Herceg i jej tłumaczce Aleksandrze Wojtaszek Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wręczeniu towarzyszyć będzie interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne w przestrzeni IKM. Reżyserką wieczoru jest Aleksandra Jakubczak, muzykę przygotowuje Krzysztof Kaliski, a o oprawę wizualną zadbają Wojciech Sobolewski (wideo) i Elżbieta Szurpicka (scenografia).

W sobotę 20 kwietnia ponownie spotkamy się z laureatkami Nagrody EPW, a wcześniej z tłumaczami i tłumaczkami nominowanych tomów porozmawiamy o przekładzie poezji. Ostatni dzień festiwalu to również okazja do spotkania z Marianną Kijanowską, laureatką nagrody w edycji 2022 – Justyna Sobolewska porozmawia z nią o opowiadaniu świata poematem.

W programie nie zabraknie także elementów edukacyjnych. Pierwszego dnia festiwalu Jerzy Jarniewicz przeprowadzi lekcję poetycką skierowaną przede wszystkim dla starszej młodzieży i młodych dorosłych. 18 kwietnia odbędzie się warsztat translatorski z Magdą Heydel, wybitną tłumaczką z języka angielskiego. Lekcja i warsztaty potrwają po 1,5 h.

O ruch na świeżym powietrzu zadbają Michał Książek (17.04) i Barbara Piórkowska (20.04). Każde z nich poprowadzi poetycko-przyrodniczy spacer po różnych okolicach śródmieścia.

Festiwal skończymy powrotem do formatu dawno niewidzianego na EPW – slamem poetyckim, który poprowadzi kolektyw Rewers, czyli Joanna Jastrzębska, Katarzyna Kozak. W swoich działaniach i podcastach dziewczyny mówią o poezji w sposób, który stroni od patosu. Zwycięzcy slamu mogą liczyć na sławę, chwałę i materialne nagrody.

Jak zwykle na cały festiwal wstęp jest bezpłatny, ale niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rejestracji. Na uroczystość wręczenia Nagrody EPW, która odbędzie się w Audytorium IKM obowiązywać będą zaproszenia. Do przyjścia zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych – w przestrzeni IKM prowadzić będziemy transmisję wręczenia, a następnie odbędzie się otwarte dla wszystkich interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne.

Szczegóły: www.europejskipoetawolnosci.pl

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Partnerzy: Versopolis, Nurty. Księgarnia IKM, Festiwal Miłosza, Rok Miłosza, Wydawnictwo Znak, Latvian Literature, Finnish Literature Exchange

Patroni medialni: „Pismo. Magazyn opinii”, „Książki. Magazyn do czytania”, trójmiasto.pl, Prestiż. Magazyn trójmiejski, Czas Literatury

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury 

FESTIWAL EUROPEJSKI POETA WOLNOŚCI 

17-20 KWIETNIA 2024 

Instytut Kultury Miejskiej 

Targ Rakowy 11, Gdańsk 

PROGRAM 

17 kwietnia (środa)  

12.00 SPACER. Biopodróż z Michałem Książkiem 

obowiązują zapisy | o miejscu zbiórki poinformujemy osoby zarejestrowane  

12.00 LEKCJA POETYCKA: Jerzy Jarniewicz  

Sala warsztatowa 1  

17.00 DEBATA Antynomie wolności: Karolina Lewestam, Małgorzata Halber, Tomasz Stawiszyński prowadzenie: Katarzyna Kasia  

Audytorium 

19.00 WYKŁAD MISTRZOWSKI Poezja wolności: Mariusz Szczygieł  

Audytorium | obowiązują zapisy 

21.00 NOCNE CZYTANIE POEZJI. Spotkanie z finalistami i finalistkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności: Anją Erämają (Finlandia), Moniką Herceg (Chorwacja), Mirełą Iwanową (Bułgaria), Miriam Van hee (Belgia), Arvisem Vigulsem (Łotwa)  

Muzyka: Antonina Car, Zuzanna Sikała, Mateusz Nawrot. Czytanie: Maciej Świniarski. Wizualizacje: Marta Prabucka  

Pracownia 

18 kwietnia (czwartek) 

10.30 ŚNIADANIE POETYCKIE: Lyuba Yakimchuk (Ukraina), Pernilla Berglund (Szwecja)  
prowadzenie: Marta Pilarska  

Punkt Informacji Kulturalnej | partner: Versopolis 

12.00 WARSZTAT TRANSLATORSKI: Amerykański Poeta Wolności prowadzenie: Magda Heydel  
Sala warsztatowa 3 | obowiązują zapisy 

17.00 DEBATA Możliwości języka: z poezji do prozy i z prozy w poezję: Tomasz Różycki, Katarzyna Szaulińska, Łukasz Barys  
prowadzenie: Paulina Małochleb 

Pracownia 

19.00 CZYTANIE POEZJI: Mój Miłosz. Pomorscy poeci i poetki czytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza: Krystyna Lars, Stefan Chwin, Monika Maciasz, Daniel Odija, Barbara Piórkowska, Małgorzata Wątor, Julia Szychowiak, Tadeusz Dąbrowski, Rafał Skonieczny, Piotr Czerski  
prowadzenie: Szymon Kloska 

Pracownia | partnerzy: Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza, Rok Miłosza, Wydawnictwo Znak  

19 kwietnia (piątek) 

16.00 ZAGLĄDAMY DO KSIĘGARŃ. Spotkania z poetami i poetkami: w Tajnych Kompletach z Julią Szychowiak, w Marpressie z Piotrem Czerskim, w Smaku Słowa z Tadeuszem Dąbrowskim, w Nurtach IKM z Rafałem Skoniecznym 

17.00 DEBATA Po co poezja?: Michał Rusinek, Jakobe Mansztajn, Agnieszka Wolny-Hamkało
prowadzenie: Grzegorz Uzdański  

Sala warsztatowa 2 

19.00 GALA wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności  
Reżyseria: Aleksandra Jakubczak. Muzyka: Krzysztof Kaliski. Wideo: Wojciech Sobolewski. Scenografia: Elżbieta Szurpicka.
Prowadzenie: Edmund Krempiński 

Audytorium – wstęp dla osób posiadających zaproszenie | Punkt Informacji Kulturalnej – transmisja z audytorium dla wszystkich zainteresowanych | po wręczeniu nagrody interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne w przestrzeni IKM – wstęp wolny 

20 kwietnia (sobota) 

10.00 SPACER poetycko-roślinny po Gdańsku z Barbarą Piórkowską 
obowiązują zapisy | o miejscu zbiórki poinformujemy osoby zarejestrowane  

12.00 SPOTKANIE Opowiadanie świata poematem: Marianna Kijanowska (Ukraina)  
prowadzenie: Justyna Sobolewska  

Audytorium 

14.00 DEBATA Tłumacząc poezję. Spotkanie z tłumaczami i tłumaczkami tomów nominowanych do Nagrody EPW: Jerzym Kochem, Magdaleną Pytlak, Piotrem Rucińskim, Katarzyną Szal, Miłoszem Waligórskim, Aleksandrą Wojtaszek  
prowadzenie: Michał Choiński  

Audytorium 

16.00 SPOTKANIE Okres ochronny. – rozmowa z laureatkami Nagrody EPW: poetką Moniką Herceg i jej tłumaczką Aleksandrą Wojtaszek  
prowadzenie: Zofia Król  

Audytorium 

18.00 SLAM POETYCKI. Prowadzenie: Rewers –Joanna Jastrzębska, Katarzyna Kozak  
Pracownia | obowiązują zapisy dla uczestniczących poetów i poetek, dla publiczności wstęp wolny.

Jeśli nie wskazano inaczej, na wydarzenia wstęp jest wolny i nie wymaga rejestracji. Szczegóły i linki do zapisów:  www.europejskiepoetawolnosci.pl.