Dwie poetki młodego pokolenia – Lubow Jakymczuk pochodząca z Perwomajska leżącego w obwodzie Ługańskim w Ukrainie oraz Pernilla Berglund z miasta Umeå w północnej Szwecji spotkają się z trójmiejską publicznością podczas Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Połączyła je sieć Versopolis, która wspiera europejskich twórców w promocji ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. Poetyckie śniadanie poprowadzi 18 kwietnia o godz. 10.30 w Instytucie Kultury Miejskiej Marta Pilarska. Wstęp wolny. 

Lubow Jakymczuk jest pierwszą poetką-performerką, która miała okazję wystąpić na rozdaniu nagród Grammy – w 2022 roku wygłosiła swój wiersz „Modlitwa”, towarzyszył jej wówczas John Legend i dedykowany Ukrainie projekt jego autorstwa „FREE”.

Pernilla Berglund zadebiutowała, rozpoczynając studia literatury porównawczej w Gothenburgu. Jej poezja zdobyła uznanie wśród najbardziej szanowanych szwedzkich krytyków i twórców literatury – w tym u najbardziej wymagającego, który sam jest tłumaczonym i szeroko komentowanym poetą, Stiga Larssona.

W Gdańsku będziemy mieli okazję porównać literacki komentarz rzeczywistość pisany z diametralnie różnych perspektyw i doświadczeń. Spotkanie, w formie poetyckiego śniadania, odbędzie się w 18 kwietnia o godz. 10.30 w IKM, w ramach Festiwalu Europejski Poeta Wolności. 

Wiersze Pernilli Berglund poddają analizie relacje z ludźmi, którzy nas otaczają, towarzysząc nam w poszukiwaniu swego miejsca, zarówno geograficznego, jak i życiowego. Krajobrazy wewnętrzne i zewnętrzne przecinają się, bliskość przekształca w dystans, a poprzez wszystkie te przemiany zaczynamy tworzyć samych siebie. Ton „Tilltar”otrzymał nominację do nagrody literackiej dziennika „Borås Tindings” dla debiutantów, a także otrzymał nagrodę kreatywną miasta Umeå w kategorii Tekst. Książka została przełożona na duński w 2014 roku. Drugi zbiór poezji, „Fälla” [Pułapka], Pernilla Berglund opublikowała w 2015 roku i była za niego nominowana do nagrody literackiej dziennika „Svenska Dagbladet”. W 2019 wydała swoją trzecią książkę „Rätten” [Prawo], za którą w 2020 roku otrzymała nagrodę literacką Norrlands. Tom został przetłumaczony na serbski w 2021 roku.

Lubow Jakymczuk jest autorką kilku zbiorów poezji, w tym tomu zatytułowanego „Morele Donbasu”, który opowiada o doświadczeniu wojny. „Morele Donbasu” otrzymały Międzynarodową Nagrodę Poetycką przyznawaną przez Fundację Kovalev (Nowy Jork, Stany Zjednoczone). Tom pojawił się na liście „10 najlepszych książek o wojnie” w rankingu ukraińskiej edycji magazynu „Forbes”. Wiersze autorki zostały do tej pory przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków. Jakymczuk otrzymała również wiele wyróżnień, w tym: Słowiańską Nagrodę Poetycką, Nagrodę Bohdana-Ihora Antonycza oraz Nagrodę „Smoloskyp” – trzy z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych młodym ukraińskim poetom. W 2015 roku magazyn „NV” (Novoye Vremia) umieścił Jakymczuk na liście stu najbardziej wpływowych ludzi ukraińskiego świata kultury. 

Co roku Instytut Kultury Miejskiej gości w Gdańsku poetów i poetki sieci Versopolis. Versopolis to założona w grudniu 2014 roku platforma literacka poświęcona poezji. Jej celem jest wspieranie młodych europejskich twórców i promocja ich dorobku poza granicami ojczystych krajów. W skład platformy wchodzą 23 festiwale literackie, w tym Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. 

LUBOW JAKYMCZUK (ur. 1985) – ukraińska poetka, scenarzystka i dramatopisarka uważana za jedną z najważniejszych postaci świata ukraińskiej sztuki. Jej tom poetycki „Morele Donbasu” (2018) znalazł się na liście 10 najlepszych książek o wojnie w rankingu ukraińskiej edycji magazynu „Forbes”. Twórczość Luby była tłumaczona na ponad dwadzieścia języków.

PERNILLA BERGLUND (ur. 1982) – szwedzka poetka, autorka trzech tomów poetyckich przetłumaczonych na kilka języków. Kształciła się w zakresie kompozycji literackiej i uzyskała tytuł magistra literatury porównawczej. Jej twórczość docenił m.in. jeden z najważniejszych współczesnych poetów Szwecji, Stig Larsson.