Festiwal AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu afrykańskiego. W dniach 28-30 kwietnia w Kinie IKM odbędzie się replika 18. edycji festiwalu, podczas której zostanie wyświetlone 6 filmów stworzonych przez afrykańskie artystki i artystów. Zapraszamy!

Zapraszamy na replikę wybranych pokazów festiwalu AfryKamera, poświęconego kinematografii afrykańskiej, dotykającej trudnych tematów w sposób dosyć egzotyczny z perspektywy europejskiej. Są to filmy o systemowej przemocy, o klimacie i społecznych kontrastach. Będą piękne kadry, zagadnienia dotyczące nas wszystkich, jak zmiany klimatu czy trudna historia przemocy na ludności cywilnej – dowiemy się, z czym mierzy się współczesna Afryka.

Bilety – [kliknij tutaj]

15:30, 28.04
„Mrówki i pasikonik”

Bilety – [kliknij tutaj]

TYTUŁ ORYGINALNY: Ants & The Grasshopper

Reżyseria: Raj Patel, Zak Piper
Zdjęcia: Clare Major, Peter Mazunda
Występują: Anita Chitaya, Esther Lupafya
Kraj produkcji: Malawi
Rok produkcji: 2021
Czas trwania: 74 min.

Nagrody i festiwale: Cork MFF 2021, Sheffield DocFest 2021, Toronto Black FF 2022, Buffalo MFF 2021, Wlld & Scenic FF 2021, Transitions FF 2022, One Earth FF 2022

OPIS:

Anita Chitaya to rolniczka, liderka i edukatorka lokalnej społeczności w Malawi, działająca na rzecz organicznych upraw, edukacji dotyczącej zmian klimatycznych, a także równouprawnienia. Razem Esther Lupafyą, która również walczy o sprawiedliwą i lepszą przyszłość dla swej rodziny i społeczności, udają się do USA, aby porozmawiać z tamtejszymi farmerami, politykami oraz przedstawicielami czarnych społeczności. Czy Amerykanie dostrzegają kryzys klimatyczny i mają świadomość, jakie skutki powoduje on w krajach afrykańskich? I czy problemy ludzi z Malawi w ogóle ich interesują? To tylko niektóre z pytań, na które będą starały się uzyskać odpowiedzi bohaterki dokumentu Raja Patela i Zak Pipera.

Raj Patel – aktywista i dziennikarz piszący m.in. dla New York Timesa. Na temat jedzenia i głodu zeznawał przed rządami amerykańskimi i europejskimi. Autor przetłumaczonej na kilkanaście jezyków książki na temat systemu żywnościowego “Stuffed and Starved”. Pracował dla Banku Światowego i WTO. Wykładał m.in. na Oxfordzie, Uniwersytecie Berkeley i The London School of Economics.

Zak Piper – twórca dokumentów i producent. Najbardziej znany z filmu “Life Itself” (2014) o legandarnym krytyku filmowym Rogerze Ebercie, który miał swoją premierę na Sundance FF. Współprodukował również film “The Interrupters” (2011) uznany przez The New Yorker, Chicago Tribune, Entertainment Weekely i LA Times za jeden z najlepszych filmów roku.

17:00, 28.04
„Sira”

Bilety – [kliknij tutaj]

TYTUŁ ORYGINALNY: Sira


Reżyseria i scenariusz: Apolline Traoré
Zdjęcia: Nicolas Berteyac
Muzyka: Cyril Morin
Występują: Nafissatou Cissé, Mike Danon, Lazare Minoungou, Abdramane Barry, Ruth Werner, Ildevert Meda
Kraje produkcji: Burkina Faso, Francja, Niemcy, Senegal
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 122 min.

Nagrody i festiwale: Berlin MFF – Panorama Audience Award, TIFF, FESPACO, Durban MFF, Sydney FF

OPIS:

Apolline Traoré pokazała w swym filmie historię zła i przemocy dokonywanej na ludności cywilnej, która niestety staje się częścią naszej codzienności, tej zupełnie bliskiej, jak i tej rozgrywającej się w dalekich zakątkach globu. To z jednej strony bardzo realistyczny i brutalny obraz ukazujący działania islamskich terrorystów, z drugiej portret młodej dziewczyny, Siry, która po utracie wszystkiego co najcenniejsze oraz porwaniu i gwałcie, których padła ofiarą, nie upada na duchu i walczy o przetrwanie w trudnych warunkach pustynnego Sahelu. To jeden z tym filmów, które powinien zobaczyć każdy i każda z nas.

Apolline Traoré – reżyserka i filmowczyni urodzona w Burkina Faso. Ukończyła Emerson College School of Art w Bostonie. Jej dyplomowy film “The Price of Ignorance” zdobył nagrodę jury na Festiwalu Fespaco w 2001 r. W swoich obrazach skupia się na głosie kobiet i plagach nękających Afrykę. “Sira” to jej piąty film pełnometrażowy.

17:00, 29.04
„Żegnaj, Julio”

Bilety – [kliknij tutaj]

TYTUŁ ORYGINALNY: Wadaean Julia
TYTUŁ ANGIELSKI: Goodbye Julia

Reżyseria i scenariusz: Mohamed Kordofani
Zdjęcia: Pierre de Villiers
Muzyka: Mazin Hamid
Występują: Eiman Yousif, Siran Riak, Nazar Gomaa, Ger Duany, Stephanos James Peter
Kraje produkcji: Sudan, Egipt, Niemcy, Francja, Arabia Saudyjska, Szwecja
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 120 min.

Nagrody i festiwale: Cannes FF – Nagroda Wolności, Karlovy Vary MFF, BFI London FF, Melbourne MFF, Vancouver MFF, The Border Mail MFF, El Gouna MFF

OPIS:

Chartum, 2005 r. Nasilają się zamieszki pomiędzy Sudańczykami arabskiego pochodzenia a mieszkańcami północnego Sudanu. Na tym tle rozgrywa się historia Julii, czarnej katoliczki, której synek zostaje potrącony autem przez muzułmankę Monę, a mąż zostaje zabity przez męża kobiety. Aby zagłuszyć wyrzuty sumienia i starając się zadośćuczynić popełnionej krzywdzie, Mona zatrudnia Julię jako pokojówkę, chłopcu opłaca szkołę i oboje przyjmuje do swego domu. Z czasem kobiety zaprzyjaźniają się, a każda stara się zapomnieć o bolesnej przeszłości. Wszystko wraca jednak, gdy synek Julii prosi przyjaciela matki o pomoc w dowiedzeniu się, co stało się z jego ojcem.

Mohamed Kordofani – sudański filmowiec i reżyser krótkich metraży “Nyerkuk” (2016) i “The Kejer’s Prison” (2019). Stworzył również pierwszy prorewolucyjny dokument emitowany w sudańskiej telewizji pt. “A Tour in Love Republic” oraz film promujący potencjał inwestycyjny Sudanu pt. “This is Sudan”. Film “Żegnaj, Julio” to jego debiut pełnometrażowy.

19:00, 29.04
„Ojcze nasz, diabeł”

Bilety – [kliknij tutaj] (pokaz w języku angielskim)

TYTUŁ ORYGINALNY: Our Father, the Devil


Reżyseria i scenariusz: Ellie Foumbi
Zdjęcia: Tinx Chan
Muzyka: Gavin Brivik
Występują: Babetida Sadjo, Souleymane Sy Savané, Jennifer Tchiakpe, Franck Saurel, Martine Amisse
Kraje produkcji: Francja, USA
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 108 min.

Nagrody i festiwale: Tribeca FF 2022 – nagroda publiczności dla najlepszego pełnomatrażowego filmu fabularnego, Indie Memphis FF 2022 – nagroda publiczności i najlepszy pełnomatrażowy film fabularny, American Black FF 2022 – najlepszy pełnometrażowa fabuła, Venice FF 2022, Film Africa 2022, Hamptons MFF 2022

OPIS:

Marie, niezwykle zdolna szefowa kuchni w domu opieki dla seniorów w niewielkiej francuskiej miejscowości, stara się prowadzić ciche i spokojne życie skupione przede wszystkim na pracy. Wszystko zmienia się, gdy do ośrodka przyjeżdża charyzmatyczny ksiądz z Kinszasy, w którym rozpoznaje przywódcę grupy zbrojnej, odpowiedzialnego za spalenie jej wioski, zamordowanie rodziny i zrobienie z niej, kilkunastoletniej wtedy dziewczynki, żołnierza. Od tego momentu jedynym celem Marie będzie zemsta i zabicie człowieka, który zrujnował jej życie i przez którego musiała uciekać ze swego kraju. Debiut filmowy Ellie Foumbi, ze znakomitą Babetidą Sadjo w głównej roli (znaną m.in. z ról w filmach “I oddychaj normalnie” w reż. Ísold Uggadóttir czy “Wysypisko” Pietera Van Hees), to niezwykle przejmujące kino, pokazujące blizny i traumy kobiety, która w dzieciństwie doświadczyła wiele zła i przemocy.

Ellie Foumbi – kameruńsko-amerykańska aktorka, scenarzystka i filmowczyni. Ukończyła program reżyserski na Columbia University School of the Arts w Nowym Jorku, a także program dla twórców i twórczyń filmowych “Berlinale Talents”. Jej krótki metraż “Home” miał swoją premierę na kanale Netflix na YouTubie. “Ojcze nasz, diabeł” to debiut pełnometrażowy reżyserki, który zdobył już 20 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.

17:30, 30.04
„Banel i Adama”

Bilety – [kliknij tutaj]

Reżyseria i scenariusz: Ramata-Toulaye Sy
Zdjęcia: Amine Berrada Muzyka: Bachar Mar-Khalifé
Występują: Khady Mane, Mamadou Diallo
Kraje produkcji: Francja, Mali, Senegal
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 87 min.

Nagrody i festiwale: TIFF, BFI London FF, Villa Medici FF, Melbourne MFF, Cannes MFF, Munich FF, New Zealand MFF

OPIS:

W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa. Gdy umierają kolejni mieszkańcy, Adama postanawia wypełnić przeznaczenie i zostać przywódcą, czego Banel nie będzie w stanie zaakceptować. Film Ramaty-Toulaye Sy zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami.

Ramata-Toulaye Sy – francusko-senegalska reżyserka mieszkająca w Dakarze i Paryżu, która ukończyła studia z zakresu sztuk performatywnych ze specjalizacją kino oraz scenariopisarstwo. Pracowała jako scenarzystka przy filmie “Sibel” (reż. Cagla Zencirci i Guillarme Giovanetti) oraz “Notre-Dame of the Nile” (reż. Atiq Rahimi), który otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w 2020 r. W 2022 r. na AfryKamerze pokazywany był krótki metraż reżyserki pt. “Astel”. “Banel i Adama” to jej pierwszy film pełnometrażowy.

19:00, 30.04
„Mami Wata”

Bilety – [kliknij tutaj]

TYTUŁ ORYGINALNY: Mami Wata


Reżyseria i scenariusz: C.J. “Fiery” Obasi
Zdjęcia: Lílis Soares
Muzyka: Tunde Jegede
Występują: Rita Edochie, Uzoamaka Aniunoh, Evelyne Ily, Emeka Amakeze, Kelechi Udegbe
Kraj produkcji: Nigeria
Rok produkcji: 2023
Czas trwania: 107 min.

Nagrody i festiwale: Sundance FF – nagroda za zdjęcia, FESPACO – najlepsze zdjęcia; nagroda afrykańskich krytyków; najlepsze dekoracje, Karlovy Vary MFF, New Zealand MFF, BFI London FF, Filmfest München

OPIS:

C.J. “Fiery” Obasi snuje opowieść o niewielkiej wyspiarskiej wiosce Iyi, w której wszyscy są szczęśliwi i żyją w pokoju, wyznając kult morskiej bogini zapewniającej im wszelkie dobra – Mami Waty. Niektórzy mieszkańcy skarżą się jednak na konieczność oddawania swych plonów w ofierze i brak udogodnień cywilizacyjnych oraz poddają w wątpliwość działanie medium, przez którą bogini przemawia. Wykorzystuje to nieznajomy Jasper, który pojawia się na Iyi i uruchamia ciąg zdarzeń, doprowadzając do zburzenia spokoju, skłócenia mieszkańców i wprowadzenia przywództwa opartego na przemocy. „Mami Wata” to nie tylko filmowe nawiązanie do zachodnioafrykańskiego folkloru, ale również historia o tym, jak niszczone są niewielkie społeczności, kultywujące tradycyjne wierzenia. To także realizacyjny majstersztyk, w którym czarno-białe zdjęcia w połączeniu z obfitą i piękną charakteryzacją i kostiumami znakomicie dopełniają całą opowieść.

C.J. “Fiery” Obasi – reżyser i filmowiec, który debiutował filmem “Ojuju”, uznanym za najlepszy nigeryjski film na Africa MFF 2014. Jego krótki metraż “Hello, rain” był pokazywany przez BBC i CNN jako przykład rozwoju afrofuturyzmu. Współzałożyciel nowofalowego kolektywu filmowego Surreal16, który stworzył i wyprodukował dwa projekty: “Vision” (2017) i “Juju stories” (2021). “Mami Wata” to najnowszy film reżysera.