18 maja zapraszamy na 19. odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu! Tym razem nie tylko koordynujemy tę inicjatywę, ale również zapraszamy w progi Instytutu Kultury Miejskiej. Czekają na Was warsztaty, spacery, wystawa czy nocne zwiedzanie makiety. W naszej siedzibie na Targu Rakowym 11 będzie miał miejsce także punkt informacyjny dla wszystkich zwiedzających. Instytucje będą otwarte w godz. 19.00-1.00.

To wyjątkowa noc, podczas której bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę można odwiedzać muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i akademie. Do akcji w Gdańsku dołączyło 30 instytucji, w których na mieszkańców czekają specjalnie przygotowane programy – koncerty, warsztaty, spektakle a także gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. W tym roku uruchomiono również konkurs dla najbardziej aktywnych zwiedzających!

Punkt Informacji Kulturalnej dla zwiedzających

Podczas trwania Europejskiej Nocy Muzeów w Instytucie Kultury Miejskiej będzie czynny Punkt Informacji Kulturalnej. Zwiedzający znajda w nim praktyczne informacje dotyczące wydarzenia, mapy, ulotki, foldery, rozkłady jazdy bezpłatnych autobusów i tramwajów. Będzie można również odebrać książkę – nagrodę w konkursie: Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj!

Konkurs: Odkrywaj, zbieraj, wygrywaj! 

400 pierwszych osób, które zbiorą minimum 6 pieczątki z miejsc, w których odbywa się Noc Muzeów będą mogły odebrać książkę!

UWAGA! Pieczątki powinny być zebrane na ulotce wydarzenia (ostatnia strona z wyznaczonymi polami) na wydrukowanej z internetu karcie do gry lub stronie z odpowiednią grafiką z magazynu „Teraz!”.

KSIĄŻKI BĘDZIE MOŻNA ODEBRAC W INSTYTUCIE KULTURY MIEJSKIEJ, UL. TARG RAKOWY 11 W GDAŃSKU PODCZAS EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW w g. 19.00 – 01.00 lub DO WYCZERPANIA PULI!

Zapraszamy na nocne zwiedzanie makiety

Na wyciągnięcie ręki czekają na Was tysiące budynków, ulice, elementy przyrody, które w pełnej skali obejmują obszar współczesnego Śródmieścia. Na naszej makiecie w skali 1:500 zmieściły się na powierzchni 50,84 m2. To tak jakby powierzchnię niemal 2000 boisk piłkarskich włożyć do dwupokojowego mieszkania!

Zwiedzanie możliwe jest w cenie biletu za 1 zł w godz. 19.00 – 1.00. Jednocześnie zapraszamy nie więcej niż 50 osób co 30 min (ostatnie wejście o godz. 00.30).

Warsztaty „Gdańsk w pigułce na makiecie”

Jak duży jest Gdańsk? Chcesz się przekonać, czy twój dom zmieścił się na makiecie? Podążaj tropem wskazówek. Rozwiąż zagadki, łamigłówki, żeby odkryć, jakim kunsztem chwalił się dawny Gdańsk, jak się rozwijał i kto w nim mieszkał. Zapraszamy o godz. 19.00 oraz 20.00, bilety w cenie 1 zł, limit miejsc: 30 uczestników/warsztat.

Gry terenowe do samodzielnego przejścia

Chcesz odkrywać miasto samodzielnie, w grupie przyjaciół lub rodzinnie? Zapraszamy do Punktu Informacji Kulturalnej po odbiór zagadek tematycznych:

Gdańskie sprawunki – czy łatwo było zrobić zakupy w XVIII-wiecznym Gdańsku? Weź listę i ruszaj, żeby nie zgłodnieć.

Gdański zwierzyniec – sprawdź, jakie zwierzęta ukrywają się w uliczkach i budynkach Gdańska. Rozpoznasz wszystkie?

O kobietach z Gdańskiem związanych – rozszyfruj kobiece historie i odgadnij ich gdańskie miejsca.

Spacer literacki – nie musisz dźwigać książek. Przeczytaj fragmenty i znajdź miejsca w Gdańsku, które zachwyciły osoby piszące. Czy w tobie również wzbudzają żywe uczucia?

„LoopCurrent” – performans w ramach Festiwalu Beetween.Pomiędzy

Jak nieodwracalny jest wpływ ludzkości na środowisko naturalne? Dowiemy się podczas interdyscyplinarnego performansu work-in-progress „LoopCurrent” pod kierunkiem Mai Ciarrocchi (USA) we współpracy z Natalią Chylińską, Joanną Dudą i Katarzyną Pastuszek.

Loop Current to termin oceanograficzny oznaczający ciepły prąd oceaniczny, który wpływa na siłę cyklonów tropikalnych. Projekt wykorzystuje ruch, dźwięk, badanie sejsmologiczne i interaktywne kostiumy, aby ukazać destrukcyjny wpływ człowieka na ścieżki ciepłego prądu oceanicznego.

Na to doświadczenie zapraszamy o godz. 19.00, wstęp wolny.

Otwarcie wystawy instalacji artystycznych

18 maja zainaugurujemy wystawy instalacji artystycznych, które połączą elementy wizualne z warstwą dźwiękową. Zaprezentujemy dwie prace Zorki Wollny, artystki działającej na pograniczu muzyki, teatru i sztuk wizualnych, oraz pracę artysty dźwiękowego Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego. Choć proponują różne podejścia i metodologie, instalacje uzupełniają się, tworząc ciekawe środowisko dźwiękowe – pełne szumów, burczeń i pomruków.