Instytut Kultury Miejskiej oraz kuratorzy festiwalu – Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak – zapraszają na drugą edycję filozoficzno-literackiego Festiwalu Schopenhauera! W trakcie trwania programu przyjrzymy się obecnej w koncepcji relacji międzyludzkich. Zapraszamy już w dniach 24-25 maja do IKM (ul. Targ Rakowy 11). Bilety na festiwal dostępne na bilety.ikm.gda.pl.

Bilety na pierwszy dzień festiwalu zostały wyprzedane.
Bilety na drugi dzień festiwalu: [Kliknij tutaj]

W maju na Festiwalu Schopenhauera, chcemy się przyjrzeć w nim obecnej w koncepcji relacji międzyludzkich. Jest ona niezwykle inspirująca, ponieważ niesie w sobie moc ambiwalencji. W momentach dialektycznych napięć bardzo jasno widać, że istnienie innych, będąc obciążeniem, ciągłą trudnością wynikającą z konieczności nieustannego określania własnego położenia względem nich, a nawet walki o upragnioną pozycję, może być źródłem najgłębszego ukojenia.

Zapytamy o to jakie wątki filozofii Schopenhauera mogą nam się współcześnie najbardziej przydać.

➡︎ Czy dzięki jego myśli możemy lepiej zrozumieć zasady życia społecznego?
➡︎ Czy mizantropia jest konieczną konsekwencją przebywania wśród innych?

Według gdańskiego filozofa, choć trudno nam kochać samych siebie, zaś miłość do kogoś innego jest jeszcze mniej prawdopodobna, to jednak właśnie altruizm daje rzadką okazję do zapomnienia o własnym cierpieniu. Pełne przejęcia pochylenie się nad troskami bliźnich pozwala choć na moment wyrwać się zapomnienia o własnym cierpieniu. Pełne przejęcia pochylenie się nad troskami bliźnich pozwala choć na moment wyrwać się z zaklętego kręgu egoistycznego skupienia na sobie.

➡︎ Czy jednak jesteśmy w stanie utrwalić w sobie empatię na tyle, by stworzyć wspólnotę?
➡︎ Czy tym, co nas łączy jest jedynie lęk przed konsekwencjami osamotnienia?
➡︎ Czy schopenhauerowska filozofia może stać się punktem wyjścia do namysłu również nad relacjami romantycznymi?
➡︎ Czy miłość mieści się w przestrzeni niestrudzonej ciągłym chceniem woli, czy też w racjonalności przedstawienia?

Zastanowimy się nad tym, w jakim stopniu można wykazać nieaktualność tez dotyczących seksualności i dynamiki pragnienia. A może rzeczywiście, jak twierdzi Schopenhauer – w miłość angażujemy się po to, żeby chociaż na chwilę wygrać ze śmiercią. Podstawą dla naszych rozważań będą oczywiście fragmenty z głównego dzieła Artura Schopenhauera „Świat jako wola i przedstawienie”. Sięgniemy również do tekstów Siegmunta Freuda, Friedricha Nietzschego, Karen Horney, Ericha Fromma, Maxa Schelera czy Susan Sonntag.

Rozkosz i udręka 
O byciu wśród ludzi 

PROGRAM FESTIWALU

Dzień pierwszy – 24 maja 2024

Pomiędzy mizantropią i współodczuwaniem 

17:30 – 18:00 Powitanie i Czytanie performatywne: Fragmenty z Schopenhauera o relacjach międzyludzkich. Wykonanie: Magdalena Boć 

18:00 – 18:45 Wykład mistrzowski na dwa głosy. Relacje międzyludzkie w perspektywie schopenhauerowskiej. Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak (Tłumaczone na Polski Język Migowy)

18:45 – 20:00 Panel ekspercki, komentujący, w kontekście współczesnych przemian indywidualnego i społecznego sposobu bycia. Goście: Barbara Markowska-Marczak i Wojciech Tochman. Prowadzenie Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak (Tłumaczone na Polski Język Migowy)

20:00 – 22:00 Filozoficzne afterparty przy muzyce i winie 

Dzień drugi – 25 maja 2024

Miłość nie istnieje?  

10.00 Joga z Schopenhauerem: wykład wprowadzający Katarzyny Kasi: „Schopenhauer, joga, ciało” oraz sesja jogi, a następnie spacer i kawa.
Prowadzenie jogi: Maciej Siudyła

Plaża Gdańsk-Jelitkowo, wejście nr 72
Na jogę z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują darmowe wejściówki do pobrania pod adresem:

https://bilety.ikm.gda.pl/rezerwacja/termin.html?idl=0&idg=8&idw=334

18:00-18:15 Wprowadzenie 

18:15 – 19:00 Wykład mistrzowski. Relacja romantyczna, jej autentyczność i fikcja. Popkulturowe mity vs. schopenhauerowski sceptycyzm.  Kazimiera Szczuka (Tłumaczone na Polski Język Migowy)

19:00 – 20:00 Panel ekspercki, seksuologiczno-psychoanalityczny: Alicja Długołęcka i Bartosz Puk. Prowadzenie Piotr Augustyniak. (Tłumaczone na Polski Język Migowy)

20:00 – 22:00 Filozoficzne afterparty przy muzyce i winie 

Autorami programu festiwalu są:

Katarzyna Kasia – filozofka, publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Princeton (USA). Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Autorka esejów i książek, tłumaczka tekstów włoskich filozofów. Członkini grupy eksperckiej Team Europe. W telewizji TVN24 współprowadzi program Szkło kontaktowe. Jest gospodynią wtorkowych i czwartkowych poranków w Radiu Nowy Świat. Pisze felietony dla tygodnika Newsweek Polska, miesięcznika „Pani” oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk „Academia”. W wydawnictwie Znak właśnie ukazała się książka jej i Grzegorza Markowskiego „7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.

Piotr Augustyniak – filozof, pisarz i tłumacz. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor wielu książek i artykułów, m.in. bestsellerowego Jezusa Niechrystusa i eseju Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego. Jego zainteresowania filozoficzne obejmują pogranicze metafizyki, filozofii człowieka, mistyki i krytyki nowoczesności. Autor krytycznych prac na temat polskiej tożsamości. Związany z Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie prowadzi teatralny talk show „Myślnik. Jazz – filozofia – stand up”. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prowadził cykl debat „Bezradność filozofa”. Członek redakcji Przeglądu Politycznego i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikuje w m.in. w Gazecie Wyborczej oraz Przeglądzie Politycznym. Urodzony w Gdańsku, mieszka w Krakowie.

Bilety na festiwal dostępne na bilety.ikm.gda.pl

Opis dostępności architektonicznej budynku Instytutu Kultury Miejskiej