Od 18 maja do 22 czerwca zapraszamy do doświadczania instalacji artystycznych łączących elementy wizualne z warstwą dźwiękową. Zaprezentujemy dwie prace Zorki Wollny, artystki działającej na pograniczu muzyki, teatru i sztuk wizualnych, oraz pracę artysty dźwiękowego Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego. Choć proponują różne podejścia i metodologie, instalacje uzupełniają się, tworząc ciekawe środowisko dźwiękowe – pełne szumów, burczeń i pomruków. Wstęp wolny.

Zorka Wollny „Quiet Rush / Cichy przypływ” 

instalacja dźwiękowa 

Instalacja dźwiękowa wykorzystująca zapis performansu, jaki Zorka Wollny przeprowadziła z udziałem kobiet mieszkających w słowackiej Bańskiej Szczawnicy – mieście znanym z tradycji górniczych. Performans skomponowany został jako sytuacja dźwiękowa reagująca na specyficzne warunki przestrzenne, historyczne i naturalne kopalń. Zdarzenie odbyło się w szybie kopalni Bartolomej na początku maja 2019 roku. 

Performans opisywany był jako „Podziemny koncert w krainie ciemności, świecie wyciosanym ludzkimi ambicjami i wyrzeźbionym chciwością, zamieszkałym przez ogniste jaszczurki i chronionym przez gnomy. Kompozycja dla ciał, minerałów, owadów i bakterii wibrujących w jelitach Ziemi, poza zasięgiem Słońca, porządku i racjonalności”. 

Zorka Wollny „Lullabies to Wake Up/ Przebudzanki” 

instalacja dźwiękowa 

Instalacja zaprasza do swojego wnętrza. Usłyszycie w niej głosy ponad pięćdziesięciu osób z trzech krajów. To oni formułowali melodie, szepty, krzyki i pomruki, w których ujawniają się egzystencjalne lęki, codzienne kłopoty, zwątpienia, refleksje, nadzieje, emocje, utopie i marzenia. Każda nić artykulacji wokalnej wnosi osobisty rys w fakturę grupowej ekspresji. Przebudzanki łączą muzykę chóralną, piosenkę dla dzieci, wokalny hałas, pejzaż dźwiękowy i słuchowisko radiowe. Wejdź, umość się i posłuchaj. 

Sesje nagraniowe do tego projektu odbywały się na przestrzeni kilku lat w Kleine Humboldt Galerie (Berlin, 2018), Galerie Knoll (Wiedeń, 2018), na Warszawskim Biennale i w Muzeum Polin (Warszawa, 2019). 

kompozycja: Zorka Wollny i Christine Schörkhuber 

Prezentowane w IKM instalacje Zorki Wollny powstały na potrzeby jej wystawy retrospektywnej, jaka odbyła się w Kunsthaus Dresden w 2023 roku. Ekspozycji towarzyszyło przyznanie artystce nagrody za całokształt pracy twórczej. 

ZORKA WOLLNY – artystka działająca na pograniczu muzyki, teatru i sztuk wizualnych. Jej prace są ściśle związane z przestrzenią i architekturą. Współtworzy w trybie reżyserskim z muzykami, aktorami i tancerzami, ważnym elementem jej działań jest współpraca z osobami tworzącymi lokalne społeczności. Jej prace wystawiane były w najbardziej prestiżowych instytucjach sztuki współczesnej w Polsce. Wiele projektów zrealizowała za granicą. Pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Mieszka w Berlinie. 

Krzysztof „Arszyn” Topolski „Kŷma – Cymatics” 

instalacja kinetyczno-dźwiękowa 

Piasek rozsypany na powierzchni wprowadzonych w rezonans płynów, koloidów lub ciał stałych tworzy wzory, których wygląd uzależniony jest od częstotliwości dźwięku oraz kształtu powierzchni wprawionej w rezonans. W nauce zasady tego zjawiska opisuje cymatyka, czyli dział akustyki badający kształt fal akustycznych. W sztuce przygląda się im Krzysztof „Arszyn” Topolski. 

Artysta badać będzie zachowanie fali akustycznej w rożnych ośrodkach, głównie w wodzie i płynach. W rezultacie zaprezentowana zostanie instalacja kinetyczno-dźwiękowa, która wpisze się charakterem w przestrzeń architektoniczną budynku IKM i nawiąże do wodnych inspiracji miejsca.  

KRZYSZTOF „ARSZYN” TOPOLSKI – artysta dźwiękowy, perkusista, autor projektów z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. W jego pracy kluczowe pojęcia to noise, soundscape i groove. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym. Tworzy instalacje dźwiękowe. Gra w zespole Synchrotrony. Jako artysta dźwiękowy i edukator współpracował z najważniejszymi instytucjami kultury w Polsce. Prowadził warsztaty, grał koncerty, brał udział w wystawach i festiwalach w kraju i za granicą.