Irena Nadolna-Szatyłowska została rekordzistką Księgi Guinnessa jako pierwsza kobieta na świecie, która została licencjonowaną sędzią żużlową. 29 maja 2024 biuro w Londynie oficjalnie potwierdziło jej osiągnięcie. Irena Nadolna-Szatyłowska w 1964 roku zdobyła licencję sędzi żużlowej. Była pierwszą kobietą na świecie, która tego dokonała.  

Już w latach 50. jeździła w rajdach motocyklowych i latała szybowcem. Po zamknięciu kobiecej grupy rajdowej postanowiła dalej działać w sporcie motorowym, ale już jako sędzia. Przepisy Międzynarodowej Federacji Motocyklowej nie przewidywały, że kobieta może sędziować zawody motorowe. Dla Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej zrobiono jednak wyjątek, czyniąc ją tym samym pierwszą kobietą sędzią żużlową.  


W tym roku, 6 września, minie dokładnie 60 lat od jej sędziowskiego debiutu na stadionie żużlowym w Toruniu. Pani Irena sędziowała wówczas mecz Stal Toruń-Tramwajarz Łódź. Łącznie sędziowała 224 imprezy, w tym 32 międzynarodowe. Swoją karierę zawodową oficjalnie zakończyła 25 października 1987 podczas Turnieju o Łańcuch Herbowy w Ostrowie Wielkopolskim. W pomoc w zebraniu odpowiednich dokumentów, relacji świadków oraz funduszy na opłacenie wpisu do Księgi Guinnessa były zaangażowane: reportażystka radiowa Magdalena Świerczyńska-Dolot oraz od lat współpracująca z Instytutem Kultury Miejskiej przewodniczka i popularyzatorka spacerów herstorycznych, Anna Zielińska-Fedoruk. 

Powstał specjalny profil na portalu Facebook poświęcony osiągnięciom pani Ireny i jej dążeniom do wpisu do Księgi Guinnessa: Irena Nadolna-Szatyłowska [ Kliknij tutaj ]. Jeśli interesuje Was jej historia polecamy obserwowanie go. Działania przyniosły upragniony efekt. Pani Irena ma obecnie 92 lata, a uzyskany właśnie rekord Guinnessa jest spełnieniem jej wieloletniego marzenia. Na obserwatorów profilu czekają anegdoty i archiwalne zdjęcia.  


Zwieńczeniem wysiłków w uzyskaniu wpisu w księdze rekordów ma być mural stworzony przez trójmiejskiego artystę Tuse.