Zapraszamy w dniach 7-9 sierpnia 2024 na sekcję Octopus Industry festiwalu Octopus Film Festival, organizowaną wspólnie z Gdańskim Funduszem Filmowym i Gdańską Komisją Filmową, których operatorem jest Instytut Kultury Miejskiej. W trakcie trwania festiwalu odbędzie się gdańska premiera filmu „Rock Bottom”, nagrodzonego w 2. edycji konkursu GFF. Na wydarzenia Industry obowiązuje wstęp wolny.

7 sierpnia, godz. 17.00 – IKM 

Dawid Torrone, Kinga Tasarek, wykład w języku polskim: „Martwi przed świtem: jak wyprodukować w Polsce giallo w warunkach mikrobudżetu? Case study”.  

Dawid Torrone jest reżyserem teledysków nominowanym i nagradzanym na: Camerimage, UK Music Video Awards, Fryderyki, Opla, Yachy. Pracował dla takich twórców jak: Brodka, Hey, Alt-J, Animal Collective, TEED, Igor Volk, Viki Gabor, Plastic. Dawid jest również reżyserem spotów reklamowych oraz filmów dokumentalnych o sportach ekstremalnych. Na etapie postprodukcji jest aktualnie jego debiutpełnometrażowy – horror „Martwi przed świtem”, którego premiera zaplanowana jest na 2024 rok będący przedmiotem case study.  

Kinga Tasarek ukończyła Szkołę Filmową w Katowicach. Związana była z firmą Madants, a w 2022 roku razem z Karoliną Kostecką założyła firmę producencką Larmo, w której powstaje film „Martwi przed świtem”.  

8 sierpnia, godz. 17.00 – IKM 

Katarzyna Karwan, Moonshot, wykład w języku polskim: „Rozwój filmu gatunkowego : od pomysłu do przemysłu. Jak wyjść z projektem filmu w świat”.  

Kasia Karwan zaczynała swoją działalność w branży filmowej od współpracy z międzynarodowymi firmami sprzedażowymi we Francji i Kanadzie. Teraz, w swojej paryskiej firmie Moonshot, oferuje usługi doradcze dla międzynarodowych koprodukcji. Z pasją do wciągających historii i odkrywania nowych talentów, Kasia jest członkinią Komitetu Filmów Krótkometrażowych na Festiwalu Filmowym w Cannes i angażuje się w rozwój talentów dla Wild Atlantic w Irlandii. Dodatkowo, jako specjalistka ds. pozyskiwania filmów w Velvet Spoon, wzbogaca polską scenę filmów gatunkowych. W trakcie tego spotkania zostanie omówiony proces tworzenia filmów gatunkowych, począwszy od pierwszego pomysłu, aż po wprowadzenie gotowego produktu na rynek międzynarodowy. Nasza ekspertka z podzieli się swoimi doświadczeniami i wskazówkami na temat: pozyskiwania funduszy i partnerów, marketingu i dystrybucji oraz ścieżki festiwalowej filmu.  

9 sierpnia, godz. 17.00 – Kino Spektrum 

Pierre Mazars, Charades, wykład w języku angielskim: „How international sales is taking part in film financing”. 

Pierre Mazars spędził jak dotąd 20 lat w branży filmowej, pracując zarówno dla gigantów takich jak Sony Pictures, jak i renomowanych firm europejskich w rodzaju StudioCanal. Od wielu lat specjalizuje się nie tylko w produkcji, ale także w międzynarodowej sprzedaży filmów mając na swoim koncie takie sukcesy jak dwie pierwsze części Paddingtona. W 2017 roku Pierre współtworzył Charades, cenioną firmę producencką i sprzedażową, posiadającą w swoim portfolio między innymi pracę z Aftersun. W trakcie wykładu Pierre Mazars przedstawi możliwości finansowania filmów w oparciu o sprzedaże międzynarodowe na przykładzie filmów „Niedosyt” Carlo Mirabelli-Davisa i „Aftersun” Charlotty Wells.  

9 sierpnia, godz. 19:00 – Kino IKM

Uroczysta premiera filmu „Rock Bottom” w Gdańsku

Gdański Fundusz Filmowy, Instytut Kultury Miejskiej oraz studio animacji GS Animation z zapraszają na uroczystą premierę filmu „Rock Bottom” w reżyserii Marii Trenor i Zbigniewa Czapli. Produkcja została nagrodzona w 2. edycji konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego. To wyjątkowe wydarzenie stanowi niepowtarzalną okazję do spotkania z twórcami, którzy przed projekcją zaprezentują studium przypadku filmu.

„Rock Bottom” to pełnometrażowa animacja, oparta na albumie Roberta Wyatta, przedstawiająca poruszającą historię miłosną młodej pary artystów. Zanurzeni w twórczym wirze posthipisowskiej kultury lat 70., bohaterowie przechodzą oniryczną podróż pełną muzyki, narkotyków i osobistych dramatów. Film ukazuje transformacje społeczne i polityczne tamtych czasów, kiedy młodzi ludzie kwestionowali konserwatywne wartości i szukali nowej tożsamości.