Przestrzenie Sztuki – Taniec w Gdańsku zapraszają do wzięcia udziału w otwartym naborze uczestników Akademii Zrównoważonej Produkcji. To półtoraroczny program skierowany do osób zajmujących się produkcją zarówno w obszarze sztuki, jak i biznesu. Uczestnicy i uczestniczki będą mogli rozwijać swoje kompetencje pod okiem zaproszonych mentorów i mentorek. Pierwszy zjazd odbędzie się dniach 3–6 października 2024 roku na Wyspie Sobieszewskiej.

Głównym hasłem Akademii będzie zrównoważona produkcja, której aspekty chcemy rozpatrywać w różnych kontekstach: kulturowym, naukowym, środowiskowym, a także ekonomicznym. Głęboko wierzymy, że połączenie sił różnych sektorów pomoże nam znaleźć innowacyjne metody działania na rzecz zbalansowanego rozwoju w czasie pogłębiającego się kryzysu ekologicznego, który negatywnie wpływa nie tylko na środowisko przyrodnicze, ale też na ludzi i relacje między nimi. Współpraca przedstawicielek i przedstawicieli sektorów biznesu i nauki z osobami ze świata kultury i sztuki jest konieczna, aby wypróbować lepsze narzędzia komunikacji i metody budowania świadomych relacji oraz przyjaznych struktur społecznych, odpowiadające na potrzeby czasów kryzysu. 

Kogo zapraszamy do wzięcia udziału w naborze?

Jeżeli niepokoi Cię nadprodukcja eksploatująca relacje ludzkie i zasoby środowiska naturalnego, chcesz realizować projekty prowokujące wymierne zmiany społeczne i poprawiające dobrostan ekologiczny, myśląc przy tym kreatywnie i twórczo – ten program jest dla Ciebie!  

Do wzięcia udziału w naborze zapraszamy osoby producenckie działające w branży korporacyjnej, biznesowej i artystycznej. Wspólnie zastanowimy się nad możliwościami partnerskiej i twórczej współpracy na polu ESG (Environmental, Social and Corporate Governance – środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny) i sztuki.

Co oferujemy?

Do programu zostanie zaproszona maksymalnie dwudziestoosobowa grupa uczestników i uczestniczek z całej Polski. Grupa będzie pracować ze sobą regularnie w czasie trwania programu, zarówno online, jak i w ramach zjazdów w Gdańsku i regionie, sprawdzając w praktyce prototypowe modele międzysektorowej współpracy.

Program Akademii będzie nastawiony na zapewnienie profesjonalnego wsparcia i przekazania uczestnikom i uczestniczkom narzędzi rozwoju w obszarze zrównoważonej produkcji z uwzględnieniem działań na rzecz inkluzywności. Ważne jest dla nas również stwarzanie warunków do integracji tej grupy zawodowej – producentek i producentów, organizatorów i organizatorek – oraz powstawania międzysektorowych sojuszy.

Oprócz uczestnictwa w zajęciach w ramach zjazdów stacjonarnych i online, uczestnikom oferujemy nocleg, zapewniamy zwrot kosztów podróży do/z Gdańska oraz wyżywienie podczas zjazdów.

Specjalistkami i specjalistami zaproszonymi do programu będą osoby zajmujące się między innymi rozpoznaniem rynku, komunikacją i prototypowaniem innowacyjnych działań. Osoby te mają doświadczenie pracy w sektorach: artystycznym, biznesowym, naukowym i społecznym.

Opiekę mentorską nad Akademią sprawuje Julia Asperska – menadżerka i coacherka  artystyczna, kuratorka targów tańca Tanzmesse, pracująca na światowym rynku sztuki.

Jak aplikować?

Aplikacje należy składać do 2 września 2024 r., do godziny 23:59, przez formularz internetowy dostępny pod linkiem – [kliknij tutaj].

Rozstrzygnięcie Konkursu ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 13 września 2024 r.

Regulamin naboru dostępny jest pod linkiem.

Zobacz wideo dokumentujące ubiegłoroczne działania skierowane do osób zajmujących się produkcją tańca i sztuk performatywnych: film.

Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Operatorem Programu w Gdańsku w latach 2024–2025 jest Instytut Kultury Miejskiej.