W ramach Rezydencji Literackich we wrześniu gościmy pisarkę Yulię Artemovą. Yulia (ur. 1985) w Mińsku (Białoruś) była zmuszona opuścić swój kraj z powodów politycznych. Po emigracji do Ukrainy w 2021 roku, trzy lata później przeniosła się do Polski, gdzie mieszka do dzisiaj i planuje pozostać. 12 września o godzinie 18.00 zapraszamy na warsztaty z Yulią Artemovą, obowiązują bezpłatne zapisy.

Yulia Artemova –  pisarka, feministka, uchodźczyni. Jest absolwentką Wydziału Prawa BSU i Szkoły Młodych Pisarzy.  Autorka książki „Jestem rewolucją” (2021).

W 2006 roku została finalistką konkursu z okazji 100-lecia czasopisma “Nasha Niva”. Uczestniczka dwóch Rezydencji Literackich na Litwie w 2016 oraz 2018 roku.

W 2022 roku brała udział jako wykładowczyni w warsztatach Pisarstwa Feministycznego.

Jej praca koncentruje się wokół tematów traumy i straty, emigracji, oporu politycznego, ludzkiej samotności i relacji międzyludzkich.

12 września o godzinie 18.00 zapraszamy na warsztaty z Yulią Artemovą “Trauma jako wybór. Jak trauma pomaga nam pisać oraz zmienić pisanie w codzienną pracę?”.  Autorka chciałaby opowiedzieć o swoim własnym doświadczeniu traumy jako wyniku życia. O tym, że nie trzeba bać się traumy, ponieważ dobre teksty mogą powstać z naszego bolesnego doświadczenia. Na spotkaniu autorka chciałaby opowiedzieć o powieści, nad którą obecnie pracuje, o doświadczeniu przymusowej emigracji z Białorusi na Ukrainę, o przetrwaniu w kraju ogarniętym wojną, o uchodźstwie i samotności, o solidarności i przyjaźni. Yulia chciałaby również podzielić się praktycznymi poradami, które mogą zainteresować początkujących autorów – jak przestać bać się pustej strony, jak przezwyciężyć prokrastynację i pisać każdego dnia, zamieniając pisanie w pracę.

Spotkanie w języku białoruskim tłumaczone na język polski. 

Obowiązują bezpłatne zapisy – [kliknij tutaj]


Program Rezydencji Literackich realizowany jest w ramach współpracy z Krakowem (Krakowskim Biurem Festiwalowym) i Warszawą (Staromiejskim Domem Kultury) oraz Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury.  Skierowany jest do tłumaczy i tłumaczek z Polski, autorów i autorek z Białorusi i Ukrainy, a także badaczy i badaczek kultury. W aktualnym naborze wpłynęło ponad 70 zgłoszeń. Komisja konkursowa zaprosiła siedem osób do realizacji swoich projektów literackich w Gdańsku.

Rezydentki i rezydenci korzystający z programu otrzymują do dyspozycji mieszkanie w Gdańsku, wsparcie merytoryczne i logistyczne oraz honorarium. Goście i gościnie zostają także włączeni w działalność literacką Instytutu Kultury Miejskiej. Rezydencje w Gdańsku dają możliwość spędzenia w mieście kilku tygodni na pracy twórczej oraz szansę poznania lokalnego środowiska artystycznego. 

Więcej informacji na temat Rezydencji literackich: https://literaryresidenciespoland.pl.

Podsumowanie Rezydencji literackich w Gdańsku 2023:
 
https://youtu.be/DTVxy0L2S_A?feature=shared

fot. Bartosz Bańka