Od 4 do 6 października zapraszamy na dwudziestą pierwszą edycję Wilna w Gdańsku! W programie prelekcje i spotkania, wydarzenia filmowe, literackie, koncerty i wystawy. W trakcie trwania festiwalu będziemy opowiadać o kulturze i sztuce Wilna, a tematyka wileńska będzie obecna także w dyskusjach i rozmowach nieoficjalnych.
To niesamowita przygoda dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć wyjątkowy charakter relacji gdańsko-wileńskich. A także jedyna okazja, by doznać atmosfery litewskiej stolicy nad Motławą.
Program jest pojemny: mieści dwa miasta, wydarzenia filmowe, literackie, koncerty i wystawy.
Pełen program festiwalu – [kliknij tutaj]
Przygotowaliśmy prelekcje i spotkania, podczas których będziemy opowiadać o kulturze i sztuce Wilna, a tematyka wileńska będzie obecna także w dyskusjach i rozmowach nieoficjalnych.
Sprawdzonym i najprzyjemniejszym sposobem na poznanie innej kultury i rozsmakowanie się
w niej jest po prostu bliski kontakt z jej dziedzinami i twórcami oraz obecność: zapraszamy więc na koncerty współczesnej muzyki litewskiej, spotkania z wileńskimi pisarkami i pisarzami.
Uczestniczyć można aktywnie: w performansie, w warsztatach poetyckich lub z dystansu jako obserwator i widz: seansów filmowych, wystawy fotograficznej.
Miasta partnerskie łączy postać Czesława Miłosza, który jest patronem roku 2024.
Przypomnimy twórczość noblisty, opowiemy o jego związkach z Litwą, porozmawiamy z gośćmi, którzy znali poetę osobiście. To będzie niezwykłe spotkanie dla czytelników Miłosza. Posłuchamy o interesujących faktach z jego biografii, zapraszamy z pytaniami i do dyskusji.
W tym roku kreujemy symbolicznie dorzecze Neris (Wilii) i Motławy. Zbliżamy ponownie Gdańsk i Wilno, Polskę i Litwę.
Każda odsłona festiwalu jest wspaniałym doświadczeniem wspólnej przestrzeni, kultury i przyjaźni.
Do zobaczenia podczas Wilna w Gdańsku!
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest dr Tomasz Snarski.
Organizatorami festiwalu są: Miasto Gdańsk, Miasto Wilno i GAK.
Projekt realizowany i współfinansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz Unii Europejskiej Next Generation EU.