Zuzanna Kołodziej to artystka, która odbywa lokalną, trzymiesięczną rezydencję artystyczną w Gdańsku w projekcie Turning the Tide. Mogliśmy śledzić działania artystki podczas spaceru hydrologicznego z przewodnikiem w Sopocie oraz podczas ciekawych warsztatów o wodzie i renaturyzacji Swelini. Rezydencja trwa od 2 września do 2 grudnia 2024.
Turning the Tide (TTT) to ambitny projekt artystyczny i transdyscyplinarny dialog mający na celu twórczą reakcję na konkretne zagrożenie związane z kryzysem klimatycznym w miastach położonych nad wodą. Projekt ma na celu zaangażowanie lokalnych mieszkańców, wzmocnienie niewysłuchanych dotąd głosów i zwiększenie świadomości na temat kwestii klimatycznych. W projekt TTT zaangażowanych jest 5 partnerów – Intercult (Szwecja), Artit (Grecja), Wiener Bildungsakademie (Austria), DEAR HUNTER (Holandia) i Instytut Kultury Miejskiej (Polska) we współpracy z Fablevision Scotland i siecią River//Cities.
Zuzanna Kołodziej (vizuza) – artystka wizualna, działająca pod pseudonimem Vizuza, rezydentka programu Turning the Tide. Za pomocą animacji 3D, sztuki generatywnej i projektowania sensorycznych doświadczeń eksploruje m.in. poczucie przynależności do natury. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, obecnie mieszka w Trójmieście.
Spacer wzdłuż Kamiennego Potoku i Swelini
29.09.2024
Celem spaceru było wspólne przyjrzenie się naszym lokalnym potokom, a szczególnie takim, które zostały w dużej mierze schowane pod ziemią w skutek rozwoju miasta. Podczas tego spotkania grupa uczestników przeszła się wzdłuż Kamiennego Potoku, docierając do jego źródeł na Brodwinie.
Spacerując jego szlakiem, szukaliśmy/łyśmy miejsc, w których płynie on pod ziemią, a mógłby być potencjalnie odsłonięty na powierzchnię, poznając historię tego strumienia i dzielnic, przez które przepływa. Spacer zakończyliśmy/łyśmy nad rzeką Swelinią, żeby zobaczyć, jak rzeka może wyglądać w stanie naturalnym.
Prowadzący: Rafał Kubiś, prezes PTTK w Sopocie
Woda jako łącznik – kreatywne warsztaty o wodzie
i renaturyzacji potoku w Sopocie
27.10.2024
Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami i prowadzącymi – Agatą Biernacik i Kasią Świstek – zagłębiliśmy/łyśmy się w temat naszych relacji z wodą.
Spotkanie rozpoczął pokaz specjalny krókiego, inspirującego filmu. Skupiliśmy/ łyśmy się na wodzie w kontekście miejskim, jej przyszłości i roli w kształtowaniu wspólnych przestrzeni. Druga część spotkania poświęcona była na kreatywne warsztaty, podczas których wspólnie wyobraziliśmy/łyśmy sobie, jak wybrane fragmenty Kamiennego Potoku w Sopocie mogłyby się zmienić po odsłonięciu ich na światło dzienne, wykorzystując informacje zebrane podczas wcześniejszego spaceru z przewodnikiem. Integrując metody mapowania kulturowego, mapy myśli i symulacji ról (role play) szukaliśmy/łyśmy zrównoważonych i kreatywnych rozwiązań. Efektem były mapy, które posłużą mi w finalnym etapie rezydencji do stworzenia animacji o omawianych miejscach.
Agata Biernacik – współzałożycielka Fundacji 'PLONY’ oraz ogrodu społecznościowego na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Na co dzień angażuje się w działania na styku przestrzeni miejskiej, ekologii i społeczności lokalnych – promując zrównoważony rozwój oraz skupiając się na budowaniu kompetencji społecznych i wspieraniu procesów tworzenia wspólnych przestrzeni w mieście.
Katarzyna Świstek – architektka krajobrazu, zawodowo odpowiedzialna za wykorzystanie deszczu do poprawy jakości życia. Dla przyjaciół przewodniczka po przyrodniczych zawiłościach. Projektuje krajobraz z poszanowaniem naturalnych siedlisk. Współtworzyła wiele projektów ogrodów deszczowych w Gdańsku. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.