Podczas tegorocznej Nocy Muzeów miała miejsce uroczysta premiera filmu „Gdańsk – historia i rozwój miasta”, który spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających. W odpowiedzi na liczne pytania i pozytywny odbiór, od poniedziałku 19 maja do 31 maja seanse filmu na stałe wchodzą do oferty. Pokazy będą odbywać się od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, 16:30, 17:00 oraz 17:30 w cenie 1 zł za osobę, przy limicie 50 widzów na każdy seans. Od 24 maja dostępna będzie również wersja z audioprzewodnikiem w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim – słuchawki będzie można pobrać na sali makiety przed projekcją.  

„Gdańsk – historia i rozwój miasta” 

Multimedialna produkcja „Gdańsk – historia i rozwój miasta” to wyjątkowy projekt, który łączy narrację historyczną, bogate materiały archiwalne i mapping. Film wciąga widza w wielowymiarową podróż przez wieki, ukazując rozwój Gdańska od jego początków po współczesność. 

fot. Jacek Klejment

Zaawansowana forma i technika realizacji 

Film został zrealizowany jako stylizowana animacja 3D. Część narracyjna przygotowana w standardzie 16:9, w jakości Full HD, prezentuje historię miasta. Efektowa część projekcji wyświetlana na makiecie została zaprojektowana specjalnie z myślą o instalacji multimedialnej i stworzona w rozdzielczości 3042×2300 pikseli, przy użyciu czterech zsynchronizowanych projektorów. Kluczowym narzędziem w produkcji był Unreal Engine – silnik wykorzystywany w grach i wirtualnej produkcji filmowej – który pozwolił na dużą elastyczność i precyzyjne dopasowanie animacji do makiety. 

Twórcy projektu 

Za realizację projektu odpowiadało studio Platige Image – zespół w składzie: Łukasz Nowicki, Waldemar Peter, Paweł Bielawny, Mateusz Klamrowski, Arkadiusz Gadaliński, Wojciech Boś, Ania Stachowiak, Justyna Supernak i Paweł Szmaus. Za produkcję odpowiada znane i cenione studio Platige Image – jedno z najważniejszych polskich studiów kreatywnych, specjalizujące się w animacji, efektach specjalnych i projektach multimedialnych.  To zespół ponad 300 specjalistów – reżyserów, producentów, grafików, animatorów, artystów VFX – którzy od prawie 30 lat tworzą uznane produkcje filmowe, reklamowe i muzealne. Studio stało się rozpoznawalne dzięki krótkometrażowym animacjom takim jak: „Katedra” (2002), „Sztuka spadania” (2004), „Arka” (2007), „Kinematograf” (2009), „Paths of Hate” (2010) oraz filmów do serii gier Wiedźmin 4, Call of Duty. Ich prace zdobywały prestiżowe nagrody – BAFTA, Europejską Nagrodę Filmową, Goya, SIGGRAPH Awards – i były prezentowane na najważniejszych festiwalach na całym świecie. 

Za warstwę dźwiękową odpowiadało Halo Studio, Martyna Gromotka oraz Tomasz Śliwka, specjalizujące się w immersyjnym udźwiękowieniu i projektach XR. 

fot. Jacek Klejment

Dodatkowe informacje: 

  • Czas trwania projekcji: 11 minut i 34 sekundy (25 klatek na sekundę) 
  • Łączna liczba klatek animacji: około 34 000 
  • Dostępne są dwie wersje językowe z rozszerzonymi napisami oraz cztery wersje audio guide (polska, angielska, niemiecka, ukraińska) 
  • Lektorzy: Jacek Mikołajczak i Kinga Suchan (polski), Aidan Hoyle (angielski), Max Orlewicz (niemiecki), Vova Makovski (ukraiński) 

Terminy projekcji: 
Pokazy będą odbywać się od poniedziałku do soboty o godz. 16:00, 16:30, 17:00 oraz 17:30. Liczba miejsc ograniczona. Bilety (1 zł do 31 maja) dostępne stacjonarnie w Punkcie Informacji Kulturalnej, Targ Rakowy 11, Gdańsk.  

fot. Jacek Klejment