Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, ukończył studia podyplomowe – Zarządzanie Instytucjami Kultury. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z książkami i rynkiem wydawniczym oraz w organizacji spotkań autorskich z udziałem pisarek i pisarzy zagranicznych i z kraju. Inicjator i koordynator festiwali literackich oraz wielu akcji promujących czytelnictwo. Zawodowo związany z gdańskimi instytucjami kultury. Obecnie specjalista ds. projektów literackich w Instytucie Kultury Miejskiej pracujący przy organizacji m.in. Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”, festiwalu „Europejski Poeta Wolności” oraz szeregu warsztatów twórczych oraz debat i spotkań literackich.

Uwielbia towarzystwo książek oraz ludzi z pasją i poczuciem humoru. Czytelniczy bałaganiarz. Wertuje poezję, prozę, biografie, reportaż, fantastykę, kryminały… oraz książki kucharskie. Miłośnik Charlesa Bukowskiego.

3 x M, czyli Moje Miejsce w Mieście.

Plaża w jej całorocznym wydaniu. Jesienią, kiedy szum wody wydaje się spokojniejszy. Zimowym z trzeszczącym, zmarzniętym piaskiem i rześkim powietrzem. Wiosną z promieniami przyjemnego słońca na twarzy pochylonej nad książką. Latem, kiedy długie wieczory na plaży wypełnione są śmiechem przyjaciół.


e-mail: marcin.haftkowski[at]ikm.gda.pl