Rozpoczynamy drugi sezon z cyklem spotkań i wykładów „Miasto 2050”, który porusza tematy zmian klimatycznych, przyszłości miast i zmiany stylu życia współczesnego człowieka. Podczas pierwszego wydarzenia poruszymy bardzo trudny i jednocześnie kluczowy temat w kontekście funkcjonowania w społeczeństwie – sens życia człowieka przyszłości – mówi koordynatorka cyklu Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.

Jaki klimat będzie panował w mieście przyszłości? Jak będzie wyglądało nasze życie w 2050 roku? Czy będziemy mieli dostęp do bieżącej wody? Jak wiele gatunków zwierząt wymrze do tego czasu? Czy poziom morza podniesie się na tyle, że zaleje przybrzeżne miasta? Czy choć część lasów deszczowych przetrwa do tego czasu? I najważniejsze – czy możemy cokolwiek zrobić, żeby polepszyć ponurą wizję świata, jaki mogą zastać nasze, dzieci, wnuki..? Instytut Kultury Miejskiej nie pozostaje obojętny na te pytania. Próbujemy szukać na nie odpowiedzi w ramach spotkań pod szyldem Miasto 2050.

 

 

Cyklem „Miasto 2050” chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Staramy się zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Dbamy o to, by wspólnie, małymi krokami rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci. Cykl obejmuje wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, jak również spotkania z reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszamy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywają się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną, a także warsztaty wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata.

Do tej pory w ramach Miasto 2050 odbyły się między innymi następujące spotkania:

  • 12 listopada – Klimat miasta przyszłości – spotkanie z Filipem Springerem
  • 30 listopada – Życie w ekomiastach przyszłości – warsztaty z designu spekulatywnego z Karoliną Thakker
  • 7 grudnia – Święta zero waste – warsztaty w kolaboracji z Greenpeace Trójmiasto
  • 11 grudnia – Pokaz filmu dokumentalnego „Yes Meni idą na rewolucję”
  • 24 stycznia – 11. nie marnuj. Era konsumpcjonizmu – spotkanie z Martą Sapałą i dr hab. Anną Marią Zawadzką
  • 28 stycznia – Antropocen – wykład dr hab. Ewy Bińczyk oraz pokaz filmu
  • 8 lutego – Pomagaj zwierzętom w mieście – warsztaty w kolaboracji z Błękitnym Patrolem WWF oraz Pomorską Fundacją Bracia Mniejsi
  • 19 lutego – „Plastikowy ocean” – pokaz filmu i dyskusja moderowana przez Annę Desogus (Ambasada Czystej Planety)
  • 29 lutego, godz. 11.00 – Segregacja i recykling – od podstaw do mistrzostwa – warsztaty z Anną Desogus (Ambasada Czystej Planety)
  • Walcz, protestuj, zmieniaj świat – dyskusja na temat aktywizmu oraz promocja książki

Dlaczego Miasto 2050? Australijskie centrum naukowe Breakthrough National Centre for Climate Restoration podaje rok 2050 jako potwierdzony naukowo termin końca ludzkości. Taki scenariusz czeka nas, jeśli rządy i społeczeństwo w dalszym ciągu będą ignorować zmiany klimatyczne. Jest to komunikat dość radykalny w przekazie, jednak pewne jest, że nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych przez człowieka już teraz prowadzi do wyginięcia kolejnych gatunków zwierząt, ostatecznie przyczyniając się do zwiększenia prawdopodobieństwa naszej zagłady. Istnieje więc duża szansa, że w roku 2050 przyjdzie nam funkcjonować w rzeczywistości rodem z postapokaliptycznych filmów science-fiction. – mówi Paulina Cichosz, koordynator cyklu – Z związku z tym serdecznie zapraszam na kolejne spotkania w ramach cyklu, gdyż to również od nas zależy jak będzie wyglądało Miasto 2050.

Dbajmy już teraz
o Miasto 2050

Kontakt

Paulina Cichosz

Paulina Cichosz

email: paulina.cichosz@ikm.gda.pl