Akademia Gdańska jest projektem dotyczącym historii Gdańska w szerokim jej rozumieniu. Poszczególne edycje zamykały się w hasłach m.in.: Gdańsk nad wodą- woda w Gdańsku; Gdańsk w filmie, fotografii i literaturze; Gdańsk- miasto, którego nie ma; Znani, zapomniani. Atelier postaci Gdańska. Projekt realizowany jest od jedenastu lat przez Instytut Kultury Miejskiej. 

11 edycja Akademii Gdańska realizowana jest pod hasłem: Od Bramy do Bramy. 

Obszar pomiędzy Bramą Oliwską, a Bramą Oruńską był niegdyś granicą, wyznaczoną przez nowożytne bastiony, które strzegły Gdańska. Na przestrzeni wieków ulegał on wielu przekształceniom, pełnił różne funkcje komunikacyjne i reprezentacyjne, a także snuto wobec niego plany zabudowy, których nigdy nie zrealizowano. Tegoroczne wykłady przybliżą zagadnienia konserwatorskie, archeologiczne, historyczne i urbanistyczne względem zachodniego obrzeża dzielnicy Śródmieście, którego najważniejsze elementy, jak: Targ Sienny i Rakowy, Brama Wyżynna, Biskupia Górka i Góra Gradowa, Plac Solidarności czy ulica Okopowa, są symbolami tej części Gdańska. 

24.09.2024 – Wykład Barbary Brzuszkiewicz „Brama Wyżynna jako dominanta i kontrapunkt w architekturze frontu Śródmieścia” 

 

,,W latach 2010 – 2012 nasza pracownia konserwatorska realizowała kompleksową konserwację Bramy Wyżynnej, jednej z najcenniejszych budowli municypalnych z XVI wieku w Gdańsku wraz z opracowaniem projektowym elewacji. 

Podczas prowadzonych prac należało się zmierzyć z wieloma aspektami dotyczącymi obiektu, zarówno jego ekspozycji historycznej w panoramie miasta, jak i ekspozycji współczesnej, wraz z elementami jej wystroju. 

Pamiętać należy, że Brama Wyżynna była niezwykle istotnym elementem fortyfikacji miejskich, kontrastowała z otoczeniem, stanowiąc jego dominantę, a jednocześnie była spójna architektonicznie z przedwojenną zabudową”- zaznacza Barbara Brzuskiewicz, konserwator dzieł sztuki 

  

Nota biograficzna Prelegentki: 

BARBARA BRZUSKIEWICZ, konserwator dzieł sztuki, absolwent Wydziału Sztuk  Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi pracownie konserwatorską o szerokim spektrum działań. Specjalizuje się w  konserwacji  dzieł rzeźbiarskich i  architektonicznych wykonanych ze wszystkich gatunków kamienia (wapień, piaskowiec, marmur, alabaster, granit), sztucznego kamienia, stiuku, sztukaterii, ceramiki, metalu, także dla powierzchni opracowanych malarsko  i złoconych. 

Pracownia, stworzona przez Barbarę i Ludwika Brzuskiewicza podejmuje się wszelkich, nawet najbardziej nietypowych prac konserwatorskich, niezależnie od wielkości i stopnia trudności zadania, przyjmując zawsze pełną odpowiedzialność za efekt wykonanych prac, np. odbudowa Wielkiego Pieca w Dworze Artura w Gdańsku, konserwacja elewacje Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku, Pałacu pod Blachą i Biblioteki Królewskiej w Warszawie. 

Barbara Brzuskiewicz szczyci się uzyskaniem Honorowej Nagrody Prezydenta m. Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki w 1995 roku, uzyskaniem Złotej Odznaki Ministra Kultury i Sztuki za opiekę nad zabytkami w 1996 roku oraz Honorowej Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za Dokonania w 2005 roku, jak również uzyskaniem Nagrody Głównej w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku 2012” i Dyplomem Gratulacyjnym od Marszałka Województwa Pomorskiego w 2013 roku. W 2017 roku dyplom od Miasta Sopotu za nadzór konserwatorski nad Najlepszą Sopocką Inwestycją 2017 roku.   

Elewacje konserwowane przez naszą pracownię zyskują również społeczną akceptację co potwierdzają I miejsca w konkursie „Najładniejsza Elewacja” Gdańsk 2010 i 2014 roku. 

Swoją wiedzą dzielimy się podejmując współpracę przy wielu inwestycjach realizowanych przez inne firmy działające na rynku. Jesteśmy również zapraszani do udziału w realizacjach dotyczących prestiżowych konserwatorskich projektów miejskich.