Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

23 listopada 2017, 18:00 - 23 listopada 2017, 20:00

Rozpoczynamy nowy cykl filmowo-dyskusyjny ArtBiografie. W jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat? Jak kształtowali kanony artystyczne i postawy społeczne? Nowy cykl IKM ArtBiografie prezentuje dokumenty na temat życia i pracy m.in.: Josepha Beyusa, Jamesa Nachtweya, Sebastião Salgado, Patti Smith czy Zdzisława Beksińskiego. Pierwsza odsłona już 23 listopada o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Zapraszamy na pokaz filmu Beuys. Sztuka to rewolucja (2017) i dyskusja z udziałem Andy Rottenberg i Anny Wacławik-Orpik w ramach inauguracji cyklu. 

Joseph Beyus, charyzmatyczny niemiecki artysta, teoretyk sztuki, pedagog, aktywista i społeczno-polityczny reformator Twierdził, że każdy z nas jest artystą w życiu, każdy może tworzyć sztukę i wpływać na nią oraz otaczający go świat. Ubrany w charakterystyczny kapelusz, kontrowersyjny twórca postrzegał sztukę nie jako przedmioty estetyczne, lecz twórcze, terapeutyczne działanie o społecznym lub politycznym podłożu. Film jest wnikliwym portretem jego życia i twórczości opartym niemal w całości na doskonale zmontowanych materiałach archiwalnych.

Okazuje się, że dziś – 30 lat po śmierci Beuysa – jego poglądy i życiowa postawa są aktualne znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Film udowadnia, że Beuys był wizjonerem daleko wykraczającym poza czasy, w których żył. Oglądając jego sztukę, w tym słynne performanse i słuchając jego wypowiedzi, rozumiemy, dlaczego pieniądze nigdy nie powinny być towarem. Według Beuysa handel nimi podważa zasady demokracji. To nie wszystko – podpatrujemy, jak powstawały jego projekty, oglądamy stare fotografie, słuchamy fragmentów wykładów i wyjaśnień własnych prac i głoszonych idei, a także anegdot.

Film „Beuys. Sztuka to rewolucja” w reżyserii Andresa Veiel nominowany był do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2017. Trailer:https://www.youtube.com/watch?v=tl5RqN8YKx0.

ArtBiografie to cykl filmów dokumentalnych, który potrwa do czerwca 2018 roku. Jest poświęconych artystom, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Artystom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość.

O tym, w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych, w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.