Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Jak pisać biografię? Jak znaleźć archiwalne materiały z życia opisywanego bohatera? Jak namówić jego bliskich do opowieści i zwierzeń? Do czego są nam potrzebne biografie? 5 grudnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej opowiedzą o tym reporterka Magdalena Grzebałkowska („Beksińscy. Portret podwójny”) i dziennikarka Dorota Karaś („Cybulski. Podwójne Salto”). Prowadzenie: Jakub Knera (Nowe idzie od morza). Wstęp wolny.
30 listopada ukaże się nowa książka dziennikarki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne Salto”. Wiosną 2018 roku Magdalena Grzebałkowska planuje premierę kolejnej biografii, tym razem poświęconej Krzysztofowi Komedzie. Podczas spotkania w Instytucie Kultury Miejskie opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z procesem powstawania książek i zdobywaniu cennych informacji na temat swoich bohaterów.
Biografia Cybulskiego to była przygoda życia. Miałam półtora roku, żeby zebrać informacje na temat największego polskiego gwiazdora filmowego. Dużo i mało. Przez ten czas zasypiałam i budziłam się z myślą o Cybulskim. Oglądałam filmy, przeczesywałam archiwa, wysiadywałam godzinami w czytelni, ale przede wszystkim szukałam ludzi, którzy go znali. Równie ważne jak spotkania ze znanymi reżyserami czy aktorami były dla mnie rozmowy z osobami, które występowały w teatrzyku Bim-Bom, sąsiadami z Sopotu czy pracownikami technicznymi wrocławskiej wytwórni filmowej. W przypadku Cybulskiego znalezienie materiałów archiwalnych i rozmówców nie było problemem. Materiału był nadmiar. Najważniejsze okazało się pytanie, jak wyłuskać z niego to, co najistotniejsze – opowiada o pracy nad książką „Cybluski. Podwójne Salto” Dorota Karaś.
Magdalena Grzebałkowska opowie o pracy nad swoimi poprzednimi publikacjami „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” oraz „Beksińscy. Portret podwójny”. Zdradzi również kilka szczegółów na temat przygotowywanej właśne biografii Krzysztofa Komedy.
Porozmawiamy o warsztacie biografek, metodach pracy, źródłach i szukaniu informacji. Osadzaniu ich w kontekście epoki życia bohatera, a także jak z dystansem się w nie zagłębić. W rozmowie nie uciekniemy od bohaterów, którym poświęciły swoje książki i o których wiedzą tak wiele – mówi Jakub Knera, prowadzący spotkanie.