Miasto 2050. Jak zmieniać miasto na lepsze.

Czym jest design regeneratywny. Spotkanie z Joanną Erbel oraz Maliną Dąbrowską z firmy Arup i projekcja filmu „Abundance” / „Obfitość”. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Kulińska z infuture institute. 

 

O godzinie 17:00 odbędzie się podpisywanie książek przez Joannę Erbel w Księgarni Nurty IKM

 

Wracamy do cyklu Miasto 2050 – cyklu skupionym na przyszłości miast, wyzwaniach lokalnych i globalnych, trendach, zmianach stylu życia, innowacjach. Czyli wszystkim co pozwala nam nie tylko patrzeć w przyszłość, ale mieć wpływ na jej kształtowanie.

W trakcie spotkania poruszone zostaną tematy, które łączą przedmiot badań i analiz Joanny Erbel, autorki książki „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” oraz misję firmy Arup – niezależnej firma skupiająca projektantów, planistów, inżynierów, architektów, konsultantów i specjalistów technicznych pracujących wspólnie nad różnymi aspektami współczesnego środowiska budowlanego.

Tematem spotkania będzie design regeneratywny (słowami projektantów z WUD Silesia „projektowanie od-nowy”) oraz design spekulatywny, w którym fikcja staje się narzędziem pracy projektanta. Pretekstem – będzie krótki film „Abundance” („Obfitość”), pokazywany dotąd na kilku festiwalach dizajnu i w Warszawie w ramach spotkań „Mokotów (prze)programowanie”.

Film jest krótką doku-fikcją pokazującą dzień z życia londyńskiej projektantki – jednocześnie ilustrującą promowane przez Arup podejście, nazwane dizajnem regeneratywnym. Więcej o filmie: https://www.londondesignfestival.com/activities/abundance-short-film). Film będzie pretekstem do rozmowy o „design fiction” – metodzie projektowania pozwalającej patrzeć w przyszłość dzięki formom takim jak filmy, czy nieistniejące przedmioty. Temat przybliży nam reprezentantka zespołu Arup Forsight – Malina Dąbrowska.

„Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” Joanny Erbel to narracja innowatorki poszukującej lepszego świata, która dzieli się swoimi doświadczeniami, zachęca do testowania, bo tylko w praktyce można rozstrzygnąć, czy dane rozwiązanie sprawdzi się czy nie. Śledzi trendy i globalne wyzwania, pisze o potrzebie nowych narracji i pozytywnych wizji mobilizujących nas do działania. „Wychylone w przyszłość” to książka o tym, że niewielkie lokalne działania przecierają drogę szerszym trendom i że prototypowanie rzeczywistości to sposób na testowanie idei. Kluczem do sukcesu jest współpraca – tylko dzięki połączeniu różnych kompetencji i perspektyw możemy przekraczać nasze ograniczenia

Wstęp wolny