ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska
10 października 2020, 11:00 - 10 października 2020, 13:00

10 października, godz. 11:00-13:00 | Czysty przypadek – warsztaty kreatywne wraz z makietami graficznymi dla dzieci i młodzieży.
Organizatorka i prowadząca: Kamila Okrutny
Zapisy: kamilaokrutny@gmail.com, dzieci w wieku 8+, z opiekunem
Liczba miejsc ograniczona. Zapewniamy materiały na warsztaty.

UWAGA: na kanale YouTube Instytutu Kultury Miejskiej będzie dostępna transmisja online pierwszej części warsztatów (start o godz. 11:00!).

W ramach Otwartego IKM Kamila Okrutny zaprasza na wyjątkowe warsztaty dla dzieci rozwijające wyobraźnię i kreatywność. Warsztaty te wyróżnia to, że skupimy się nie na zdolnościach manualnych, ale przede wszystkim na wyobraźni i uważnym obserwowaniu. Projekt inspirowany jest wszelakimi formami wieloznacznymi i przypadkiem. Stanowi odpowiedź na ciekawość najmłodszych, która przekłada się na kreatywność w życiu dorosłym.

„Czysty przypadek” bazuje na zestawie kilkunastu plansz z zadaniami, które polegają na dopatrywaniu się kształtów w różnych ścinkach albo gryzmołach (na zasadzie „to wygląda jak…”)  i tworzeniu z tego prac plastycznych. Makiety do projektu zostały wykonane własnoręcznie przez autorkę projektu, w ramach pracy magisterskiej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Projekt wykorzystuje zjawisko pareidolii. Bardziej niż zdolności manualne ważne jest tu uważne obserwowanie, które podczas tych warsztatów uczestnicy będą rozwijać.

Pareidolia to zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, czemu towarzyszy poczucie nierzeczywistego charakteru owych spostrzeżeń, przeważnie pojawiające się przy pełnej świadomości.

Chcę rozwijać dziecięcą wrażliwość, która przekłada się później na kreatywność i większą zaradność, plus promować podejście do życia, że z pozornego niczego można zrobić wszystko. Warsztaty te są w duchu ekologicznym i zwracają uwagę by nie wyrzucać ścinków lub nieudanych prac, bo wszystko można wtórnie wykorzystać – opowiada autorka projektu, Kamila Okrutny.

Warsztaty będą zachęcać do ciekawego spędzenia czasu przy minimalnych zasobach (wystarczą podstawowe przybory plastyczne) – łatwo też odtworzyć je później w domu podczas zabawy. Podczas warsztatów będzie dużo wycinania i klejenia!

Więcej o projekcie „Czysty przypadek” można przeczytać i zobaczyć pod poniższym linkiem: https://formy.xyz/krotka-forma/czysty-przypadek/

O prowadzącej:

Kamila Okrutny jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom obroniła w pracowni projektowania dla kultury u dr Anity Wasik. Była wolontariuszką i pomagała w warsztatach „Ale super pomysł!” przeprowadzonych przez Agatę Królak w Patio ASP (2018 r.). Oprócz tego razem z Moniką Tyburską prowadzila warsztaty fotograficzne w ramach projektu Szkoła z talentem w Kwidzynie. W tym samym miejscu wspólnie organizowała również warsztaty ilustratorskie „Głuchy telefon” (2018 r.) o podobnej tematyce, co „Czysty przypadek”.