Zapisy na stronie głównej festiwalu http://ohgdansk.org/.

21 maja 2021, 19:00 - 21 maja 2021, 20:30

Spotkanie na żywo: 21 maja 2021 r., 19:00 | obowiązują zapisy na stronie ohgdansk.org

Emisja zapisu debaty: 24 maja 2021 r., godz. 19:00 | online na kanale YouTube IKM

To już tradycja – w tym roku po raz czwarty spotkamy się, by porozmawiać o wyzwaniach i możliwościach, które stoją przed współczesną architekturą. Udział możliwy po rejestracji na stronie ohgdansk.org, a samo spotkanie odbędzie się 21 maja w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa (dawny MDK), ul. Marynarki Polskiej 15. Zapis debaty można będzie obejrzeć online 24 maja na kanale YouTube IKM.

Open House Gdańsk skutecznie dowodzi tego, że na pełnowymiarowy obraz miasta składają się nie tylko obiekty materialne, ale również mnogość ulotnych wartości: emocjonalna więź z miejscem, tożsamość lokalna, subiektywne historie i relacje międzyludzkie. Czy i w jaki sposób można odnieść się do nich w procesie projektowania? I właściwie dlaczego warto korzystać z zasobów kulturowych?

Te i wiele innych pytań postawi przed gośćmi moderatorka spotkania – Anna Umięcka (gdansk.pl).

Prelegentki:

dr inż arch. Dorota Kamrowska-Załuska – adiunkt na Wydziale Architektury PG, zajmuje się partycypacją i wykorzystaniem Big Data i SI w urbanistyce; urbanistka z 16 letnim doświadczeniem w pracy zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, w tym przy rozmaitych projektach partycypacyjnych. Kierowniczka Studiów Podyplomowych Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej „Projektowanie przestrzeni i zarządzanie”. Odbyła staż badawczy w Massachusetts Institute of Technology (2013). Autorka ponad trzydziestu artykułów i książki o zrównoważonej odnowa przestrzeni miejskiej. Członkini zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich o/Gdańsk od 2009 r.

Lucyna Kolendo – artystka wizualna, absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Gdańsku. Studiowała na Uniwersytecie Artystycznym i Wzornictwa Przemysłowego w Linz. Ukończyła Program Mentorski Sputnik Photos pod opieką Adama Pańczuka. Autorka instalacji artystycznych (festiwal Solidarity of Arts, ECS), kuratorka wydarzeń (performans Julie Myers Klangfarbe Museum, Oddział Etnografii MNG). Laureatka nagrody Huberta Sieleckiego na Tricky Women Film Festival w Wiedniu. Otrzymała stypendium Rektora ASP w Gdańsku oraz Kulturalne Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. Obecnie związana z Katedrą Fotografii ASP w Gdańsku na stanowisku asystentki w Pracowni Fotografii Dokumentalnej. Samodzielnie prowadzi zajęcia z Podstaw Fotografii. Posługuje się głównie fotografią, nagraniami dźwiękowymi, radiem, tekstem, czasami filmem.

dr Monika Popow – doktor nauk społecznych, badaczka społeczna oraz badaczka kultury. Stale współpracuje z instytucjami badawczymi w kraju i za granicą. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej, specjalizacja literaturoznawstwo. Laureatka Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Związana z nowoporckim Stowarzyszeniem 180 Stopni.

Realizacja debaty jest możliwa dzięki funduszom projektu UrbCultural Planning dofinansowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Baltic Sea Region. UrbCultural Planning to międzynarodowy projekt poświęcony partycypacyjnemu planowaniu kulturowemu w miastach. Lokalnym partnerem projektu jest Instytut Kultury Miejskiej.

Powiązane projekty