Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

11 stycznia 2018, 18:00 - 11 stycznia 2018, 20:00

Nowy Rok nowe koLEKCJE. Tym razem gościem Instytutu kultury Miejskiej będzie Olga Drenda – autorka bestsellerowej książki Duchologia Polska.  Dołączcie do wydarzenia 11 stycznia 2018 o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Książka Duchologia Polska opisuje przełom lat 80. i 90. przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny, czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Rzeczy, w których widać przeobrażającą się rzeczywistość, współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków.

Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

Właśnie o fascynacji latami 80 i 90 i o kolekcjonowaniu rzeczy porozmawiamy z autorką książki. Rozmowę poprowadzi Kora Tea Kowalska.

Przed i po spotkaniu będzie można kupić książkę „Duchologia polska” Olga Drenda, wyd. Karakter.