Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk
24 stycznia 2020, 10:00 - 24 stycznia 2020, 14:00

Tworzenie trójwymiarowej książki z niepotrzebnych skrawków materiałów, elementów odzieży czy druków lotnych, szycie breloków inspirowanych zwierzętami ukrytymi na gdańskich kamienicach, robienie wielkoformatowych autoportretów z recyclingu czy budowanie kamieniczek z kartonu – to propozycje warsztatów Instytutu Kultury Miejskiej na ferie zimowe 2020. Obowiązują zapisy.

DODATKOWY TERMIN! 

Ferie w duchu zero waste w IKM. Dodatkowy termin: 24 stycznia od 10.00 do 14.00

Kaszubska maskarada – tworzymy maski z recyklingu

Od wieków początek nowego roku związany był z tradycjami i obrzędami ludowymi mającymi przynieść ludziom pomyślność. Na całym świecie w okresie karnawału odbywają się zabawy, parady oraz bale maskowe. Do dzisiaj na Kaszubach przetrwała tradycja kolędowania, podczas której kawalerowie przebierają się za różnorodne postacie oraz zwierzęta. – Na warsztatach plastycznych dowiemy się i zobaczymy fotografie dawnych masek oraz strojów regionalnych kolędników, które posłużą nam jako inspiracja do stworzenia własnych masek. W tym celu wykorzystamy jak dawniej tradycyjne materiały jak karton, papier, tkaninę oraz inne przedmioty z recyklingu – mówi Joanna Raftopulos.

—–

Warsztaty odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki (13.01 i 20.01) i środy (15.01 i 22.01) i trwają 4 godziny. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 – 13 lat. Obowiązują zapisy: www.evena.pl/feriezimoweIKM. Koszt: 10 zł/zajęcia. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

ZAPISY NA 13, 15, 20, 22 STYCZNIA ZOSTAŁY ZAKOŃCZONE. 

13 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Miasto nad wodą – moja książka o Gdańsku | Brak Miejsc

Podczas warsztatów dzieci zobaczą, jak to jest być pisarzem, projektantem mody, czy architektem. Stworzą trójwymiarową, sensoryczną książkę, w której będą elementy ruchome, autorskie opisy oraz ilustracje. Inspiracją projektową będzie spacer, w którym zwrócą uwagę na budynki związane zarówno z morską stroną Gdańska, a także tą podwodną. Dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkują Motławę i Zatokę Gdańską i dlaczego dbanie o środowisko jest takie istotne. Do stworzenia pracy wykorzystają m.in. niepotrzebne skrawki materiałów, elementy nieużywanej odzieży czy fragmenty gazet i druków ulotnych.

15 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Poznajemy gdańskie zwierzęta – breloki zero waste | BRAK MIEJSC

Warsztaty zaczniemy od krótkiego spaceru po Głównym Mieście, podczas którego będziemy przyglądać się zwierzętom ukrytym w gdańskich kamieniczkach. Na warsztatach będziemy szyć ręcznie małe maskotki, które przyczepimy do breloczków. Breloczki wykorzystamy ponownie z nieużywanych już smyczy reklamowych. Zachęcamy do przyniesienia nienoszonych już ubrań, z których będziemy robić zwierzaki, a także niepotrzebne smycze reklamowe. Każdy uczestnik wyjdzie z własnoręcznie zrobionym, oryginalnym breloczkiem.

20 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Portret Młodych Gdańszczan i Gdańszczanek | BRAK MIEJSC

W dobie cyfryzacji i multimediów “selfie” towarzyszy nam na co dzień jako autoprezentacja, którą możemy zobaczyć w mediach społecznościowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się w jaki sposób dawniej kreowało się własny wizerunek i kto mógł sobie na to pozwolić. Na wybranych przykładach dowiedzą się co poszczególne atrybuty miały podkreślić i przyrównają je z dzisiejszymi. Młodzi ludzie mają dzisiaj świadomość katastrofy ekologicznej oraz potrzeby ochrony środowiska. Na zajęciach stworzą wielkoformatowe autoportrety wykorzystując do tego materiały z recyklingu. Poprzez zabawę wykreowany zostanie obraz młodych gdańszczan i gdańszczanek dbających o naturę.

22 stycznia, godz. 10.00 – 14.00, Gdzie mieszkała Panienka z okienka? | BRAK MIEJSC

IKM zaprasza na magiczną podróż po dawnym Gdańsku. Dzieci wykorzystają wszystkie zmysły – słuch, wzrok, dotyk, zapach, smak – by stworzyć własną, gdańską kamieniczkę! Czy będą bajkowe, czy nieco bardziej realne, czy kolorowe i magiczne – zależy od młodych artystów. Być może uda się im stworzyć właśnie taką, w której zamieszkałaby Panienka z okienka? Do stworzenia prac wykorzystane zostaną m.in. niepotrzebne kartony, gazety, czasopisma. Zajęcia rozpoczną się od krótkiego spaceru, podczas którego uczestnicy przyjrzą się uważnie kamieniczce, z której spoglądała na Gdańszczan piękna Panienka.

Instytut Kultury Miejskiej 2019