Instytut Kultury Miejskiej oraz kuratorzy festiwalu – Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak – zapraszają na drugą edycję filozoficzno-literackiego Festiwalu Schopenhauera!
Bilety na pierwszy dzień festiwalu zostały wyprzedane.
Bilety na drugi dzień festiwalu: [Kliknij tutaj]
W maju na Festiwalu Schopenhauera, chcemy się przyjrzeć obecnej w koncepcji relacji międzyludzkich. Jest ona niezwykle inspirująca, ponieważ niesie w sobie moc ambiwalencji. W momentach dialektycznych napięć bardzo jasno widać, że istnienie innych, będąc obciążeniem, ciągłą trudnością wynikającą z konieczności nieustannego określania własnego położenia względem nich, a nawet walki o upragnioną pozycję, może być źródłem najgłębszego ukojenia.
Zapytamy nie tyle o aktualność myśli Schopenhauera, ile raczej o to, jakie wątki jego filozofii mogą nam się współcześnie najbardziej przydać.
➡︎ Czy dzięki jego myśli możemy lepiej zrozumieć zasady życia społecznego?
➡︎ Czy mizantropia jest konieczną konsekwencją przebywania wśród innych?
Według gdańskiego filozofa, choć trudno nam kochać samych siebie, zaś miłość do kogoś innego jest jeszcze mniej prawdopodobna, to jednak właśnie altruizm daje rzadką okazję do zapomnienia o własnym cierpieniu. Pełne przejęcia pochylenie się nad troskami bliźnich pozwala choć na moment wyrwać się zapomnienia o własnym cierpieniu. Pełne przejęcia pochylenie się nad troskami bliźnich pozwala choć na moment wyrwać się z zaklętego kręgu egoistycznego skupienia na sobie.
➡︎ Czy jednak jesteśmy w stanie utrwalić w sobie empatię na tyle, by stworzyć wspólnotę?
➡︎ Czy tym, co nas łączy jest jedynie lęk przed konsekwencjami osamotnienia?
➡︎ Czy schopenhauerowska filozofia może stać się punktem wyjścia do namysłu również nad relacjami romantycznymi?
➡︎ Czy miłość mieści się w przestrzeni niestrudzonej ciągłym chceniem woli, czy też w racjonalności przedstawienia?
Zastanowimy się nad tym, w jakim stopniu można wykazać nieaktualność tez dotyczących seksualności i dynamiki pragnienia. A może rzeczywiście, jak twierdzi Schopenhauer – w miłość angażujemy się po to, żeby chociaż na chwilę wygrać ze śmiercią. Podstawą dla naszych rozważań będą oczywiście fragmenty z głównego dzieła Artura Schopenhauera „Świat jako wola i przedstawienie”. Sięgniemy również do tekstów Siegmunta Freuda, Friedricha Nietzschego, Karen Horney, Ericha Fromma, Maxa Schelera czy Susan Sonntag.
Szczegółowy program już niebawem!
Autorami programu festiwalu są:
– filozofka, publicystka. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej na Uniwersytecie w Princeton (USA). Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Autorka esejów i książek, tłumaczka tekstów włoskich filozofów. Członkini grupy eksperckiej Team Europe. W telewizji TVN24 współprowadzi program Szkło kontaktowe. Jest gospodynią wtorkowych i czwartkowych poranków w Radiu Nowy Świat. Pisze felietony dla tygodnika Newsweek Polska, miesięcznika „Pani” oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk „Academia”. W wydawnictwie Znak właśnie ukazała się książka jej i Grzegorza Markowskiego „7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.
– filozof, pisarz i tłumacz. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor wielu książek i artykułów, m.in. bestsellerowego Jezusa Niechrystusa i eseju Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego. Jego zainteresowania filozoficzne obejmują pogranicze metafizyki, filozofii człowieka, mistyki i krytyki nowoczesności. Autor krytycznych prac na temat polskiej tożsamości. Związany z Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie prowadzi teatralny talk show „Myślnik. Jazz – filozofia – stand up”. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prowadził cykl debat „Bezradność filozofa”. Członek redakcji Przeglądu Politycznego i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikuje w m.in. w Gazecie Wyborczej oraz Przeglądzie Politycznym. Urodzony w Gdańsku, mieszka w Krakowie.

Festiwal Schopenhauera 

edycja 2, 24-25 maja 2024 

 

Rozkosz i udręka 

O byciu wśród ludzi 

 PROGRAM FESTIWALU

 

Dzień pierwszy 

Pomiędzy mizantropią i współodczuwaniem 

17:30 – 18:00 Powitanie i Performance: Fragmenty z Schopenhauera o relacjach międzyludzkich. Wykonanie: Magdalena Boć 

18:00 – 18:45 Wykład mistrzowski na dwa głosy. Relacje międzyludzkie w perspektywie schopenhauerowskiej. Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak 

18:45 – 20:00 Panel ekspercki, komentujący, w kontekście współczesnych przemian indywidualnego i społecznego sposobu bycia. Goście: Barbara Markowska-Marczak i Wojciech Tochman. Prowadzenie Katarzyna Kasia i Piotr Augustyniak  

20:00 – 22:00 Filozoficzne afterparty przy muzyce i winie 

 

Dzień drugi 

Miłość nie istnieje?  

10.00 Joga z Schopenhauerem: wykład wprowadzający Katarzyny Kasi: „Schopenhauer, joga, ciało” oraz sesja jogi, a następnie spacer i kawa.
Prowadzenie jogi: Maciej Siudyła

Plaża Gdańsk-Jelitkowo, wejście nr 72
Na jogę z powodu ograniczonej liczby miejsc obowiązują darmowe wejściówki do pobrania pod adresem:
https://bilety.ikm.gda.pl/rezerwacja/termin.html?idl=0&idg=8&idw=334

18:00-18:15:00 Wprowadzenie 

18:15 – 19:00 Wykład mistrzowski. Relacja romantyczna, jej autentyczność i fikcja. Popkulturowe mity vs. schopenhauerowski sceptycyzm.  Kazimiera Szczuka 

19:00 – 20:00 Panel ekspercki, seksuologiczno-psychoanalityczny: Alicja Długołęcka i Bartosz Puk. Prowadzenie Piotr Augustyniak.  

20:00 – 22:00 Filozoficzne afterparty przy muzyce i winie