Miasto Gdańsk bierze udział w programie AR.C.H.ETHICS – Dissonant Heritage. Europejskie kłopotliwe dziedzictwo jako laboratorium demokracji realizowanym w ramach europejskiej sieci URBACT. Prace obejmują rozpoznanie gdańskich zabytków epoki socrealizmu i ich interesariuszy oraz zebranie spostrzeżeń dotyczących historii, współczesności i przyszłości kluczowych obiektów.

 

Materiały z kwerend archiwalnych, wizyt terenowych, spotkań informacyjnych i otwartych warsztatów posłużą do stworzenia Zintegrowanego Planu Działania, który będzie stanowił wytyczne projektowe dla zadań planistycznych, inwestycyjnych i społecznych realizowanych przez Miasto Gdańsk.

 

Jednocześnie, we współpracy między Biurem Architekta Miasta, Instytutem Kultury Miejskiej i Muzeum Gdańska jest realizowany program edukacyjny, na który składają się:

 

Wystawa poświęcona Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej – część opowieści o powojennej odbudowie Gdańska, z którą można się zapoznać w Katowni – oddziale Muzeum Gdańska

oraz cykl wykładów poświęcony obszarowi styku historii i etyki w architekturze. Wśród dotychczasowych prelegentów byli prof. Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego i dr Klaudiusz Grabowski, współautor wspomnianej wystawy w Muzeum Gdańska. Na najbliższy wykład zapraszają Państwa Katarzyna i Jakub Szczepańscy, pedagodzy, wrzeszczanie, społecznicy, kuratorzy Cyfrowego Muzeum Wrzeszcza.

 

Kolejne spotkanie o charakterze otwartych warsztatów odbędzie się natomiast 14 września w Szkole Podstawowej nr 45 im. Bohaterów Westerplatte przy ul. Matki Polki we Wrzeszczu.