Centrum Nanotechnologii A
ul. Narutowicza 11/12

5 stycznia 2018, 16:00 - 5 stycznia 2018, 20:00

Illuminate Herstory na Politechnice Gdańskiej. Pokaz zdjęć Physics Heroines – Fizyka jest kobietą

Illuminate Herstory to coroczne, międzynarodowe wydarzenie zainicjowane w Irlandii przez organizatorów Festiwalu Heart of Ireland (Serce Irlandii), którzy na początku stycznia zapraszają do rozświetlenia roku herstoriami (historią kobiet) niezwykłych kobiet. Do projektu Illuminate Herstory może przyłączyć się każdy. W Polsce po raz pierwszy podjęły się tego studentki-naukowczynie z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej. 5 stycznia w godz. 16.00 – 20.00 organizują pokaz zdjęć Physics Heroines – Fizyka jest kobietą w Centrum Nanotechnologii A przy ul. Narutowicza 11/12. Wstęp wolny.

– Nauki fizyczne wciąż postrzegane są jako domena mężczyzn. Często zapominamy, że kobiety również miały i mają olbrzymi wkład w dziedziny nauki takie jak fizyka, chemia czy astronomia. Przez wieki ograniczono im dostęp do edukacji, ale ciągle i nieustępliwie o nią walczyły. Poczynając od Eleny Cornaro, która w XVII wieku jako pierwsza otrzymała stopień doktora w Padwie, przez wielkie naukowczynie XX wieku takie jak Maria Curie-Skłodowska, aż do obecnych badaczek. 5 stycznia 2018 pokażemy twarze małego ułamka kobiet, które odmieniły światową naukę. Kobiet, które pomimo przeciwności losu zapisały swoje imiona na kartach historii nauki – opowiada dr Aleksandra Mielewczyk-Gryń, organizatorka pokazu.

Pokaz przygotowały dla studentki-naukowczynie Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

– Parafrazując słowa Isaaca Newtona – wiemy, że stoimy na ramionach gigantek i tylko dzięki ich walce o nasze prawo do edukacji i pracy naukowej możemy rozwijać swoje pasje – dodaje dr Aleksandra Mielewczyk-Gryń.

Illuminate Herstory na Politechnice Gdańskiej. Pokaz zdjęć Physics Heroines – Fizyka jest kobietą

5.01| 16:00-20:00 | pokaz zdjęć Physics Heroines – Fizyka jest kobietą | miejsce: Centrum Nanotechnologii A – Politechnika Gdańska (ul. Narutowicza 11/12)

Współpraca: projekt Metropolitanka, Instytut Kultury Miejskiej

Powiązane projekty