O miejscu zbiórki zostaną Państwo powiadomieni poprzez wiadomość email zaraz po zapisaniu się na wydarzenie.

29 sierpnia 2021, 16:00 - 29 sierpnia 2021, 18:00

Ruszają spacery Stocznia Gdańska Szlakami Kobiet

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety podczas strajków? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jakiego wsparcia socjalnego udzielano osobom pracującym w Stoczni i jak wyglądało życie kulturalne zakładu? Jakie przywileje i obowiązki miały matki chrzestne statku? Jak przebiegało wodowanie jednostek?

Na te i inne pytania odpowiedzą przewodniczki w ramach projektu Metropolitanka, pokazującego Stocznię Gdańską z perspektywy suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Dowiecie się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Usłyszycie historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności. Poznacie codzienność strajku w Sierpniu 1980 i wielkie stoczniowe święto – chrzest statku, widziany oczami matki chrzestnej.

Spacery obfitują w anegdoty i ciekawostki, na przykład o stoczniowych uprawach, z których pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie z okazji Dnia Kobiet. Dowiecie się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której jako suwnicowa pracowała Anna Walentynowicz.

 

Zwiedzanie jest bezpłatne

  • Spacery dla osób dorosłych
  • Z powodu pandemii obowiązują limity miejsc i zapisy. Osoby zapisane otrzymają informację o miejscu rozpoczęcia spaceru
  • Informacje: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 664 976 052 (poniedziałek – piątek w godzinach 14.00 – 18.00)