Warsztaty prowadzone online na platformie ZOOM.
12 listopada 2020, 18:00 - 12 listopada 2020, 20:00

Urbanistyka postantropocentryczna, czyli dla kogo tworzymy przestrzenie miejskie w dobie kryzysu klimatycznego?

 

Kilka miesięcy temu w stolicy Kostaryki doszło do bezprecedensowej sytuacji. Decyzją władz w jednej z dzielnic San Jose prawa obywatelskie nabyły pszczoły, nietoperze oraz lokalna roślinność. Działanie to miało na celu ochronę zagrożonej urbanizacją flory oraz fauny.

Dotychczas industrializacja zakładała rozwój za wszelką cenę, skupiony na maksymalnym czerpaniu korzyści przez człowieka. Katastrofa ekologiczna wymusza eksplorowanie nowych rozwiązań i projektowania w taki sposób, by zachować równowagę pomiędzy dążeniami ludzi a światem przyrody. W tym celu konieczne jest adaptowanie innowacyjnych rozwiązań miejskich.

Podczas warsztatów wykorzystamy metodologię dizajnu spekulatywnego w ramach wspólnej próby wizualizacji miast przyszłości w dobie zmian klimatycznych. Szczególną uwagę zwrócimy na to, kto zamieszkuje tereny miejskie, i w jaki sposób urbanistyka odpowiada na ich potrzeby.

Warsztaty zostały zaprojektowane dla festiwalu Akademia Miasta w Poznaniu.

Zajęcia zostaną poprowadzone przez Karolinę Thakker, multidyscyplinarną projektantkę specjalizującą się w metodologii futures design thinking. Karolina na co dzień mieszka w Holandii, gdzie zajmuje się m. in. prowadzeniem warsztatów z dizajnu spekulatywnego w ramach lokalnego oddziału Speculative Futures w Rotterdamie.

Warsztaty odbędą się na platformie ZOOM.

Zapisy: www.ikm.gda.pl/zapisy-sien/

UWAGA – liczba miejsc ograniczona!

Udział w warsztatach jest DARMOWY.

Warsztaty prowadzone w języku polskim.

Instytut Kultury Miejskiej 2019