Jakie są korzyści płynące z zaangażowania społecznego na rzecz najbliższego otoczenia? Z jakimi wyzwaniami mierzą się lokalni aktywiści i aktywistki? W jaki sposób miasto może wspierać osoby aktywistyczne i promować zaangażowanie społeczne? Zapraszamy na otwarte spotkanie popularnonaukowe, na którym porozmawiamy o roli i wartości aktywizmu. 

Część 1: Prelekcje

W tej części osoby zajmujące się aktywizmem badawczo i praktycznie podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z obszaru zaangażowania społecznego. Tematyka wystąpień obejmie psychologiczne mechanizmy zaangażowania grupowego, korzyści płynące z zaangażowania społecznego, koszty, jakie ponoszą osoby aktywistyczne i zagrożenia związane z wypaleniem aktywistycznym.

Część 2: Dyskusje stolikowe

Następnie osoby uczestniczące w spotkaniu będą wymieniać opinie, zadawać pytania i szukać rozwiązań podczas dyskusji stolikowych. W każdej grupie obecna będzie osoba moderująca, która poprowadzi dyskusję. Na koniec podsumujemy zebrane komentarze i pytania.

Nasze spotkanie służy przede wszystkim popularyzacji nauki oraz sieciowaniu środowiska osób, które angażują się lub chcą się zaangażować społecznie. W ramach tego wydarzenia – jako członkowie i członkinie ProtestLabu (https://protestlab.ug.edu.pl/), czyli uniwersyteckiej grupy osób promujących badania z obszaru zmiany społecznej i relacji między grupami –  chcemy również nawiązać kontakt ze środowiskiem osób aktywistycznych w Gdańsku, lepiej poznać ich potrzeby, wartości i wyzwania, z którymi się mierzą.

O nas

Tomasz Besta: psycholog, profesor w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Bada zagadnienia z pogranicza psychologii społecznej i psychologii osobowości, koncentrując się na procesach grupowych i relacjach międzygrupowych. Jest zaangażowany w kierowanie i współprowadzenie krajowych i międzynarodowych projektów badawczych dotyczących takich zagadnień jak psychologia aktywizmu, zachowania w tłumach, działania zbiorowe czy wyznaczniki poczucia związku z miejscem zamieszkania.

Magdalena Iwanowska: psycholożka, wykładowczyni akademicka, badaczka, edukatorka. Pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Liceum Ogólnokształcącym Mental Arts w Gdańsku. Realizuje badania dotyczące tego, jak używanie mediów społecznościowych wiąże się z wartościami, aspiracjami i zachowaniami aktywistycznymi młodych ludzi. Od 10 lat związana z instytucjami, których celem jest wszechstronna, nieszablonowa oraz przyjazna edukacja dzieci i młodzieży.

Michał Jaśkiewicz: psycholog środowiskowy, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, zaangażowany w badania nad działaniami pro-środowiskowymi, przywiązaniem do miejsca zamieszkania, aktywizmem środowiskowym, rolą identyfikacji z miastem oraz dostępności/spacerowalności (walkability) w kształtowaniu jakości życia.

Emilia Kaczmarek: absolwentka kierunku życie publiczne na Uniwersytecie SWPS, gdzie prowadzi projekt badawczy pn. „Dlaczego gaśniemy? Przyczyny wypalenia aktywistycznego w polskim ruchu feministycznym”. Od 2017 r. tworzy i wspiera projekty społeczne. Założycielka fundacji Akcja Menstruacja, laureatka konkursu 25under25 magazynu Forbes w kategorii „Wspieranie różnorodności”. Pracuje w Fundacji Nowej Wspólnoty.

Więcej informacji: [Kliknij tutaj]