Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40 80-830 Gdańsk
16 maja 2019, 17:30 - 16 maja 2019, 19:00

Cykl Miastoprojekcje: Rozmowa dr. Huberta Bilewicza z dr Aleksandrą Sumorok po filmie „Duch Bauhausu” reż. Niels Bolbrinker i Thomas Tielsch. Pokaz w dniu 16 maja, godz. 17:30. W ramach 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity | Gdynia Bilety na pokazy filmu „Duch Bauhausu”: https://bit.ly/2ZLJ04N

„Czy chodzi nam o projektowanie otoczenia, czy może o zaprojektowanie świata na nowo?”, pyta na początku filmu „Duch Bauhausu” Xanti Schawinsky, artysta związany z tytułową szkołą. Rozwijając wątki zawarte w filmie, przyjrzymy się społeczno-politycznej misji Bauhausu: od jego początków nawiązujących do idei ekspresjonizmu i tradycji średniowiecznych cechów, po późniejsze poszukiwania dążące do odnowy edukacji, architektury i dizajnu. A wszystko w wydaniu specjalnym całorocznego cyklu Miastoprojekcje, który przedstawia portrety miast, filmowe apologie i epitafia miejskie.

Rozmówcy:
Hubert Bilewicz – historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku.

Aleksandra Sumorok – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, adiunkt na ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Autorka monografii pt. „Architektura i urbanistyka Łodzi okresu realizmu socjalistycznego”. Bada architekturę i polskie wzornictwo XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem okresu socrealizmu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
# Spotkanie w języku polskim / In Polish only

# Setki pokazów, mnóstwo spotkań z twórcami, bohaterami filmów i specjalistami, debaty i warsztaty w Gdyńskie Centrum Filmowe. Pełny program 16. Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmowego w Polsce, już ogłoszony na www.mdag.pl – zakładka Gdynia. Bądźcie z nami 15-24 maja!

# Bilety w sprzedaży! Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 12 do 18 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 18 zł odbywa się on-line na stronach www.mdag.pl oraz www.gcf.org.pl a także w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 15 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 12 zł. „Karnety” kupicie tylko w kasach GCFu!

Instytut Kultury Miejskiej 2019