Targ Rakowy 11, IKM
Termin: 25 czerwca, godz. 18.00
Wstęp wolny
Czas trwania: 1h 30min.
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11, Gdańsk
Spotkanie: Miejska pieszość – jak postrzegamy dostępność przestrzeni?
Tak, tak, wiemy… Pieszość to nie jest najpospolitsze słowo. Ale uznaliśmy je za całkiem ładne i pojemne, a szczególnie w kontekście naszej dyskusji. Ruch pieszy, spacerowanie, przechadzka, wędrówka, poruszanie się – wszystkie te słowa, mogące zamknąć się w „pieszości” są naładowane znaczeniami, o których często nawet nie myślimy.
Pochylimy się nad nimi natomiast 25-go czerwca na spotkaniu z Aleksandrą Hantkiewicz-Lejman i dr Kamilem Pietrowiakiem. Nasi goście przedstawią nam w swoich wystąpieniach różne wizje pieszości i jej dostępności – m.in. jak odbierają ją osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz na co przekłada się jej pojmowanie w programie Metropolitalnej Szkoły Prototypowania GZM „Dobra dzielnica”.
W części dyskusyjnej spróbujemy znaleźć punkty styczne między tymi narracjami. Zastanowimy się, czy subiektywnie postrzegany pierwiastek dostępności ma szansę wpłynąć na kształt naszej miejskiej przestrzeni oraz czy pieszość, mimo wszystko, nie wyklucza?
To drugie, po dyskusji 09.06, spotkanie z mini-cyklu o „dostępności urefleksyjnionej”, który będzie kontynuowany po przerwie wakacyjnej.
Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy, odbędzie się w Pracowni na parterze. Poprowadzą je Bartek Lis i Jakub Osmański z Działu Badań i Rozwoju.
Aleksandra Hantkiewicz-Lejman – architektka, urbanistka, specjalistka UX (user experience), członkini zespołu Metropolitalnej Szkoły Prototypowania w Górnośląsko-Zagłebiowskiej Metropolii. Pracowała m.in. nad planem zrównoważonej mobilności w GZM czy projektem zarządzania zielenią miejską w Zduńskiej Woli.
Dr Kamil Pietrowiak – etnolog, adiunkt w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania i zrealizowane projekty badawcze obejmują disability studies, doświadczenia poruszania się osób z niepełnosprawnościami, w szczególności niewidomych, oraz ich współpracy z psami-przewodnikami.