Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

6 marca 2019, 18:00 - 6 marca 2019, 20:00

Co łączy Tel Awiw z Gdynią? Subiektywny, wirtualny spacer po dalekim i egzotycznym dla Europejczyka Tel Awiwie, pozwoli na dojrzenie licznych podobieństw z bliską Gdynią. Anna Orchowska-Smolińska z Politechniki Gdańskiej oraz Weronika Szerle z Muzeum Miasta Gdyni zabiorą uczestników wykładu z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje w wyjątkową podróż już 6 marca o godz. 18.00. Wstęp wolny.  

Tel Awiw, położony na kontynencie azjatyckim, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego leży na historycznej drodze lądowej łączącej Europę, Azję i Afrykę. Założony w 1909 roku na peryferiach starożytnego portu morskiego Jafa bardzo szybko stał się nadmorską aglomeracją. Stało się za sprawą urbanistów, którzy w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, projektowali Tel Awiw wzorując się na koncepcjach angielskich „miast ogrodów”.  

 – Jednorodny architektonicznie charakter miasta wypracowali, w tym czasie licznie napływający do Palestyny, żydowscy architekci wykształceni w różnych europejskich ośrodkach, m.in. w Niemczech, Francji, Belgii i we Włoszech. Dzięki nim w centrum Tel Awiwu powstało pond cztery tysiące modernistycznych budynków, a cały zespół miejski „Białego Miasta” Tel Awiwu w 2003 roku został umieszczony na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największy na świecie zespół budynków w stylu międzynarodowym – opowiadają prowadzące wykład: Anna Orchowska-Smolińska i Weronika Szerle.  

 Anna Orchowska-Smolińska, architekt, adiunkt w Katedrze Historii, Teorii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Specjalizuje się w historii architektury XIX i XX wieku, w szczególności architektury modernistycznej oraz przemysłowej. 

 Weronika Szerle, historyczka sztuki, muzealniczka, doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Pracuje w Dziale Sztuki Muzeum Miasta Gdyni. Bada historię mody, architektury i dizajnu, a w szczególności związki między nimi. 

 

Miasta, mity, mistyfikacje. Cykl wykładów 2018/2019 

Kurator cyklu: Hubert Bilewicz. Wykłady odbywają się w środy w godz. 18.00 – 19.30. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk, Długi Targ 39/40 

6 marca, godz. 18.00, Białe Miasta. Tel Awiw i Gdynia, dr inż. arch. Anna Orchowska-Smolińska, Politechnika Gdańska, Weronika Szerle, Muzeum Miasta Gdyni 

10 kwietnia, godz. 18.00, Klucze do Lejdy, Pavko Krajka 

29 maja, godz. 18.00, Nagasaki – japońskie „okno na światdr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi 

Powiązane projekty