21 września 2019 r. , godz. 16.00 – 20.00 | Ojcowska zaprasza Siedlce – piknik integracyjny z kulturą ludową w tle. Warsztaty origami, warsztaty taneczne tradycyjnych zabaw dziecięcych, potańcówka z Kapelą Niwińskich.
Organizatorka: Izabela Pałasz-Alwasiak
Miejsce: ulica Ojcowska.
Wstęp wolny! Udział w warsztatach bez zapisów. Podczas wydarzenia zapraszamy na poczęstunek.

Ulica Ojcowska na gdańskich Siedlcach zaprasza na integracyjny piknik z ludowymi inspiracjami. W pikniku weźmie udział m.in. Kapela Niwińskich, która zaprezentuje bogaty program z warsztatami tanecznymi dla dzieci oraz potańcówką integracyjną. Wstęp wolny!

Dzieci w wieku do lat 7 będą miały okazję wziąć udział w zajęciach muzyczno-tanecznych bazujących na dawnych grach i zabawach, w które bawiły się dzieci, młodzież i dorośli na mazowieckiej wsi, umilając sobie wolny czas po pracy i podczas wioskowych świąt. Tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. Może być to także okazja do poznania polskiej muzyki tradycyjnej, gdyż wszystkim zabawom towarzyszy akompaniament skrzypiec, basetli i bębna obręczowego – instrumentów typowych dla dawnych kapel ludowych.

Ponadto w planie przewidziane są również warsztaty origami poprowadzone przez młodą mieszkankę ulicy Ojcowskiej. Różnokolorowy papier zamieni się w trójwymiarowe rzeźby, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą do domu.

Całe wydarzenie będzie pretekstem to spotkania sąsiedzkiego, integracji międzypokoleniowej oraz poznania kultury ludowej Polski. Kapela Niwińskich poprowadzi później potańcówkę dla młodzieży i dorosłych. Zabawie towarzyszyć będzie piknik.

Bardzo zależy nam na otwarciu naszej ulicy i zaproszeniu wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy i integracji, bez względu na wiek. Każdy jest mile widziany – opowiada organizatorka wydarzenia, Izabela Palasz-Alwasiak.

Harmonogram pikniku:

16.00 – 17.00 | warsztaty taneczne tradycyjnych zabaw dziecięcych przeznaczone dla dzieci do 7 roku życia. Prowadzenie: Agnieszka Niwińska, wstęp wolny (bez zapisów)

Warsztaty origami | wstęp wolny (bez zapisów)
I GRUPA: 16:00 – 16:50 grupa wiekowa od 10 lat do nieskończoności
II GRUPA: 17:00 – 17:50 grupa dla dzieci do lat 10
III GRUPA: 18:00-18:50 grupa wiekowa od lat 12 do nieskończoności
Prowadzenie: Zuzanna Piotrowicz

18:00 – 20:00 potańcówka z Kapelą Niwińskich dla mieszkańców i mieszkanek Siedlec

O prowadzących:

Kapela Niwińskich to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi inni muzycy. Artyści repertuar czerpią z muzyki skrzypcowej Polski centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy, sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania, kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają m.in. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.

O organizatorce:

Izabela Pałasz-Alwasiak – Od dwóch lat mieszkam na Siedlcach. Jej mieszkańcy to niezwykle aktywna społeczność, od lat organizują wspólne zabawy dla dorosłych i dla dzieci. W związku z tym, że na ulicy Ojcowskiej mieszkam od niedawna, jest to pierwsza inicjatywa, w którą się angażuję. Jednak reprezentuję grupę sąsiadek, które od lat inicjują takie „ulicowe” atrakcje, m.in.: Beatę Przekop, Bogumiłę Piotrowicz.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach projektu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2019.

Instytut Kultury Miejskiej 2019