13 marca 2021 r., godz. 11:00 | (Nie)Obca kultura. Tutorial instruktażowy tworzenia tradycyjnych lalek słowiańskich. Jak zrobić motankę – lalkę podróżniczkę?

Prowadzenie: Alena Yanukovich

Tutorial będzie dostępny na kanale Youtube Instytutu Kultury Miejskiej w dniu premiery.

Motanki są to tradycyjne lalki słowiańskie, które mogą spełniać życzenia. Na pozór zwykłe przytulanki, jednak skrywają ogrom słowiańskiej historii i mądrości. Do dzisiaj robione za naszą wschodnią granicą.

Podróżniczka to lalka ochronna – chroni w podróży, w powrotach do domu. Według wierzeń ludowych pomaga swojemu właścicielowi pokonywać wszelkie trudy życia na drodze do celu. Ta motanka ma rączkach własny tobołek.

Do motanek przyciąga mnie więź z przodkami, nutka medytacji oraz idea zero waste – opowiada Alena Yanukovych.

Do przygotowania motanki potrzebujemy: 
– dwóch skrawków o wymiarach ok. 15x15cm, w tym jednego białego i jednego kolorowego;
– trójkątnego skrawka na chustę;
– malutkiego okrągłego lub prostokątnego skrawka;
– czerwonej nici nieco grubszej, ale takiej, którą da się urwać;
– wypełniacza do główki (np. waty);
– zboża i/lub monetkę
– dobrych myśli

Tutorial pokazujący tworzenie tradycyjnej motanki – lalki podróżniczki to drugi film z cyklu.

O prowadzącej:

Alena Yanukovich – prowadzi warsztaty tworzenia tradycyjnych lalek słowiańskich w wersji białoruskiej (m.in. Teatr Szekspirowski (podczas Tygodnia Białoruskiego), Muzeum Emigracji w Gdyni, Teatr w Oknie, Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział etnografii, Sopockie Centrum Integracji I Wsparcia Cudzoziemców, Miniteka oraz Sopoteka). Sama zainteresowała się motankami dzięki swojej mamie – pracowniczce muzeum na Białorusi. Alena była pomysłodawczynią, organizatorką oraz pełniła rolę tłumaczki podczas ich pierwszych wspólnych warsztatów w Gdańsku, gdzie jej mama była prowadzącą. To te warsztaty, gdzie mama pokazała swoja niesamowitą wiedzę i zaangażowanie, wciągnęły Alenę do magicznego światu słowiańskich lalek.

Powiązane projekty