W środę, 26 maja o godz. 18:30, poznamy historię o tym, jak we wsi Orunia powstała wielka sieć pralni. Sieć, która zdominowała rynek lokalny tej branży oraz wyszła poza jego granice. Wykład odbędzie się online na kanale http://youtube.com/ikm_gdansk.

Marka „Max Kraatz” w krótkim czasie stała się synonimem sukcesu i dynamicznej ekspansji przedsiębiorstwa. Pomimo, iż funkcjonowała ponad 100 lat temu, jej działalność można śmiało przyrównać do współczesnego modelu zarządzania przedsiębiorstwem. Oprócz pralni Kraatza omówione zostanie powstanie na jej terenach zakładu chemicznego Siegel & Co. Podmiot ten produkował chemię użytkową dla całego Wolnego Miasta Gdańska.

Czy prawdą jest, iż w czasach I Wojny Światowej używano do prania wywaru z oruńskich kasztanów, a uporczywe plamy usuwano delikatną gliną z Góry Glinianej położonej przy parku Oruńskim? Tego i innych ciekawostek dowiemy się podczas spotkania.

Wykład przygotował Christian Samp, pasjonat historii Gdańska w szczególności dzielnicy Oruni. Interesują go dzieje miasta przełomu XIX/XX wieku. Od lat archiwizuje gdańską architekturę oraz odchodzące lub zmieniające swoją postać i funkcję miejsca. Współpracuje z prasą, internetowymi portalami oraz wydawnictwami zajmującymi się tematyką gdańską i Pomorza Gdańskiego. Od kilku lat prowadzi cykliczne spacery historyczne dla młodzieży szkolnej oraz prelekcje dla seniorów.

Grafika autorstwa Christiana Sampa.

W tym roku spotkania i prelekcje dotyczące Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni czy Oliwy odbędą się w formule online. Zaplanowaliśmy również wiosenne spacery w tych dzielnicach, a także po Wyspie Sobieszewskiej, które odbędą się dla ograniczonej liczby, zapisanych osób. W lipcu ruszymy z regularnymi, letnimi spacerami prowadzonymi przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki we wszystkich siedmiu dzielnicach: Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Wykłady/prelekcje/spotkania odbywają się na kanale YouTube IKM: https://youtube.com/ikm_gdansk. Dostępne będą przez 14 dni od daty premiery. Na spacery obowiązywać będą zapisy, które zostaną uruchomione na: http://ikm.gda.pl/zapisy/.