BLUE PRINTS. Cyjanotypia – warsztaty fotograficzne dla młodzieży w wieku 15-19 lat.

16 styczeń, godz. 10.00-14.00.

17 styczeń, godz. 10.00-14.00.

Prowadzenie: Magdalena Ubysz, Joanna Sztybor.

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk.

Zapisy: od 2 stycznia 2023 pod adresem mailowym: magdalenaubysz@gmail.com

Maksymalna ilość uczestników: 10 osób

Zapewniamy niezbędne materiały.

 

Cyjanotypia jest jedną z pierwszych technik fotograficznych zaliczanych do technik szlachetnych. Została wynaleziona w 1842 roku przez sir Johna Herschela. Pierwszą książkę całkowicie wydaną tą techniką wydała w 1843 roku Anna Atkins, która na światłoczułym papierze układała liście i kwiaty. W latach 90-tych XX wieku cyjanotypia używana była przez inżynierów i architektów do wykonywania kopii rysunków technicznych.

Cechą charakterystyczną tej techniki jest otrzymanie odbitek o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu tzw. błękit pruski. Sama technika jest chemicznie prosta, łatwa i bezpieczna. Obraz powstaje poprzez stykowe naświetlenie podłoża (np. papier akwarelowy, tkanina) wcześniej pokrytego światłoczułym roztworem, na którym umieszczony jest przedmiot (np. liście, kwiaty, negatyw), które następnie wystawia się na działanie światła słonecznego lub inne źródło promieniowania UV.

Podczas warsztatów uczestniczy nabędą teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat cyjanotypii a także samodzielnie przejdą przez cały proces wykonania odbitki tą metodą. Każdy z uczestników wykona własną odbitkę, którą zabierze do domu.

 

Plan warsztatów:

16 stycznia (poniedziałek) godz. 10.00-14.00

  • omówienie historii i techniki cyjanotypii
  • współczesne wykorzystanie cyjanotypii
  • przygotowanie chemii fotograficznej
  • uczulanie papieru (pokrycie powierzchni papieru chemią fotograficzną do wykonania odbitek)
  • spacer w poszukiwaniu roślinności miejskiej, która posłuży do stworzenia własnych kompozycji // suszenie papieru

 

17 stycznia (wtorek) godz. 10.00-14.00

  • naświetlanie odbitek światłem słonecznym lub za pomocą lampy z promieniowaniem UV (w zależności od pogody)
  • płukanie odbitek
  • suszenie odbitek

 

O prowadzących:

Magdalena Ubysz – ukończyła pedagogikę resocjalizacyjną na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Sopocką Szkołę Fotografii WFH. Uczestniczyła w Warsztatach Fotoreportażu w Akademii Fotografii w Warszawie, w 10. Pomorskich Warsztatach Filmowych w Gdyńskiej Szkole Filmowej oraz w Programie Mentorskim Sputnik Photos. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury (2020, 2017, 2014) oraz Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury (2020, 2017, 2012). Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach fotograficznych: Grand Press Photo (2009), BZWBK Press Photo (2009), Gdańsk Press Photo (2009), International Photography Awards (2009, 2014, 2015). Pracuje z młodzieżą jako nauczyciel fotografii i grafiki cyfrowej.

Joanna Sztybor – absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (Fotografia). Absolwentka Uniwersytetu SWPS w Warszawie (Kulturoznawstwo). Miłośniczka reklamy w szerokim tego słowa znaczeniu oraz typografii miejskiej. Pasjonatka dobrego designu – wzięła udział w projekcie ELLE DECORATION dla młodych twórców PRODECO oraz zdobyła wyróżnienie w konkursach literniczych. Fotograf z zawodu i zamiłowania – ostatnia wystawa odbyła się w marcu 2020 r. w CSW w Toruniu. Pasjonatka sportu i wolontariuszka – fotograf na różnego rodzaju biegach i zawodach. Pracuje z młodzieżą jako nauczyciel fotografii i grafiki.