Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

20 maja 2022, 17:30 - 20 maja 2022, 20:00

Spacer zielarski: okolice ulicy Mariackiej, Świętojańskiej i Parku Świętopełka

Start przed sienią IKM – z tego miejsca wychodzimy dalej.

Prowadząca: Barbara Piórkowska.

Zapisy: barbara.piorkowska@wp.pl – w treści wiadomości piszemy SPACER MAJOWY

Jeśli aktywnie włączasz się w działania ekologiczne, kochasz zieleń i książki albo chcesz opisywać swoje botaniczne zainteresowania w mediach społecznościowych – zapraszam na majowy spacer literacki.

Wiosna w pełni, zatem i miejsc w Gdańsku wypełnionych roślinnością znajdzie się sporo. Pójdziemy ich śladem. Spacerowi będzie towarzyszyć przygotowany przez pisarkę Barbarę Piórkowską miniprzewodnik literacki – teksty przybliżające zieloną przestrzeń centrum miasta. Będą też ćwiczenia z twórczego pisania – do wykonania na miejscu oraz później w domowym zaciszu, na trawniku przed blokiem w lesie albo na działce.

 

W czasie kilku poprzednich wycieczek zwiedziliśmy/łyśmy Długie Pobrzeże, Długi Targ i ulicę Ogarną. Tym razem pójdziemy w stronę ulicy Mariackiej, Świętojańskiej i Parku Świętopełka.

„Podczas spacerów nie tylko posłuchamy o roślinach w książkach, ale też poznamy strategie pisania o zieleni i kilka technicznych patentów na literacki opis, poćwiczymy, poeksperymentujemy, pogadamy o przestrzeni zielonej, architekturze i różnorodnych technikach opisu. Zobaczymy, w czym tkwi siła tworzenia zdań o tym, co się widziało, słyszało, wąchało – przeżyło. Natura jest fascynująca, warto ją opisywać – na blogu, w notatniku. Dodatkowo w grupie można się będzie podzielić refleksjami i zainspirować do dalszej pracy. Nabyte umiejętności, mam nadzieję, przydadzą się w codziennej pracy dla ochrony klimatu i propagowaniu ekologii na blogach i mediach społecznościowych.”

Spacery są przeznaczone dla dorosłych osób początkujących i średnio zaawansowanych, aktywistów i aktywistek miejskich, osób zainteresowanych ekologią oraz wszystkich lubiących naturę i chcących spróbować swoich sił w jej opisywaniu.

 

O prowadzącej:

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka, nauczycielka dyplomowana (literatura). Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018), prozy „Utkanki” (2014), powieści „Kraboszki” (2020), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, tekstów do piosenek, współtwórczyni spektakli poetyckich i teatralnych. Nauczycielka w pracowni kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku (2002-2018), trenerka warsztatów twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010, zdobywczyni I nagrody w Konkursie Literatury Pomorskiej i Kaszubskiej 2021 Costerina (kategoria proza). Od kilku lat prowadzi spacery zielarsko- i roślinno-literackie oraz z twórczym pisaniem. Obecnie redaguje powieść „Gaja” i pisze zielony przewodnik literacki po Gdańsku.