ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska
28 lutego 2020, 17:00 - 28 lutego 2020, 19:30

28 lutego, godz. 17:00 – 19:30 | Podcieniowe-love: żuławscy sąsiedzi w Gdańsku. Warsztaty o architekturze regionalnej dla dzieci w wieku 7-11 lat wraz z opiekunami
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
Organizatorka i prowadząca: Marta Koperska-Kośmicka
Informacje i zapisy: podcien@gmail.com

Podcieniowe-love to rodzinne warsztaty o architekturze regionalnej bliskiego sąsiedztwa Gdańska – Żuław Wiślanych. Organizatorka, Marta Koperska-Kośmicka, zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat wraz z rodzicami/opiekunami.

Warsztaty poprowadzi specjalistka zajmująca się budownictwem regionalnym – architektka, autorka pracy naukowej o domach podcieniowych i Raptularza Żuławskiego, czyli interaktywnego przewodnika dla dzieci po Żuławach, wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Marta Koperska-Kośmicka.

Na spotkaniu dzieci wraz z opiekunami poznają elementy żuławskiego krajobrazu i stworzą drewnianą makietę tradycyjnego domu podcieniowego – opowiada organizatorka.

Warsztaty przybliżą najmłodszym tradycyjne budownictwo okolic Gdańska – Żuław Wiślanych. Na warsztatach dzieci dowiedzą się co to jest krajobraz, jak wyglądały kiedyś domy na wsi, z czego je budowano i kto w nich mieszkał. Wspólnie z prowadzącą zbudują z dostarczonych materiałów model domu podcieniowego.

Treść zajęć będzie oparta na informacjach zawartych w książce dla dzieci, stworzonej przez autorkę projektu.

Projekt jest kontynuacją działań przybliżających dzieciom (i ich rodzicom) w przystępny, interaktywny sposób historii, tradycji i kultury Żuław Wiślanych. W ubiegłym roku, 2019, dzięki stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego powstał interaktywny przewodnik dla dzieci pt. „Raptularz Żuławski”. Warsztaty będą rozszerzeniem formuły promowania tradycyjnej architektury i idei ochrony krajobrazu kulturowego.

O organizatorce i prowadzącej:

Marta Koperska-Kośmicka – dr inż. arch., architektka, adiunkt UMK, autorka pracy naukowej o domach podcieniowych na Żuławach (2015) i książki dla dzieci pt. Raptularz Żuławski (2019. Laureatka Nagrody Premiera dla najlepszych polskich doktoratów, stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego (InnoDoktorant, twórca kultury) . Współorganizowała warsztaty „Zakochaj się w regionie” w Stacji Kultura w Rumi. Jest wykładowcą akademicki, prowadziłą prelekcję m.in. podczas „Dni otwartych żuławskich zabytków”, „Żuławy w Gdańsku”, Europejskie Dni Dziedzictwa – edycja „Gdzie duch przenika się z przestrzenią” .

Powiązane projekty