9 lipca 2024 r. o godz. 18:00 (Instytut Kultury Miejskiej, sala warsztatowa nr 1) zapraszamy na warsztaty literackie z Katarzyną Roman-Rawską: Poezja zamiast bomb. Warsztat czytania wierszy o wojnie ✒️

Tam, gdzie wojna, tam poezja. Wiersze nie zatrzymają bomb, systemy słowne nigdy nie odpowiadają systemom społecznym. Taka poezja jest jednak potrzebna pisarzom i czytelnikom, żeby ratować sztukę przed światem. Wytwarza ona enklawy wolności, przeżywania, oporu lub poddania się sytuacji. Stawarza wspólnotę ludzi, których boli wojna.

Spotkamy się by poczytać razem poezję, której wspólnym mianownikiem jest wojna. Podyskutujemy o jej roli, o tym, czy lepiej kiedy podąża za myślą Czesława Miłosza i próbuje ocalać narody i ludzi, czy kiedy wędruje tropem Ryszarda Krynickiego i każe kwestionować taki rodzaj ocalenia – mówi Katarzyna Roman-Rawska.

Pretekstem do spotkania jest cykl tłumaczeń rosyjskojęzycznej antywojenne poezji feministycznej autorstwa Katarzyny Roman-Rawskiej, ale na tym nie poprzestaniemy. Uczestnicy będą mogli przyjść z wybranym przez siebie wierszem, żeby go odczytać lub pokazać, niezależnie, czy będzie dotyczył aktualnej wojny w Ukrainie, polskich doświadczeń II wojny światowe, Wietnamu, Izraela, czy Palestyny. Mile widziane także wiersze własnego autorstwa.

Zapisy – [kliknij tutaj]
Liczba miejsc ograniczona.

Katarzyna Roman-Rawska – pisarka, publicystka, tłumaczka literacka. Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN, gdzie zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi przecięcia sztuki i polityki. Tłumaczka rosyjsko- i białoruskojęzycznej poezji antywojennej. Autorka książki “Zaśniecie Anisy. Opowieść o polskich starowierach”, która ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne we wrześniu 2024 roku. Pisała m.in. dla OKO.press, „Krytyki Politycznej” i „Małego Formatu”. W czerwcu 2024 r. na zaproszenie Instytutu Kultury Miejskiej uczestniczka projektu Rezydencje literackie w Gdańsku.