Targ Rakowy 11, IKM
We wtorek, 3 września o godz. 17.00 w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się projekcja filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”. Pokaz jest częścią projektu flisu Wisłą „Łączymy Polskę”. Podczas wydarzenia zaplanowano panel dyskusyjny podsumowujący flis z udziałem reżyserki i członkini Rady Fundacji Code For Green Ewy Ewart, prezeski Fundacji Code For Green Małgorzaty Snarskiej – Nieznańskiej oraz kapitana szkuty Wiktora Strumiłło. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem klimat@gdansk.gda.pl.
Flis Wisłą „Łączymy Polskę” to niepowtarzalne wydarzenie, podczas którego, oprócz rejsu repliką drewnianej szkuty „Oskar Kolberg” z Opatowca aż do Bałtyku śladem dawnych flisaków, odbywają się pokazy filmu dokumentalnego „Do ostatniej kropli” i rozmowy z jego twórcami. Już we wtorek, 3 września uczestnicy wydarzenia dotrą do Gdańska, gdzie zaplanowano finał całej akcji.
– Od wieków Wisła wpływa na rozwój Gdańska jako ważnego ośrodka handlowego, kulturalnego i turystycznego – mówi Piotr Kryszewski, Dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska. – Ogrywa też bardzo ważną rolę w zachowaniu przyrodniczego bogactwa Gdańska i jego okolic, tworząc różnorodne ekosystemy wodne, zapewniając funkcje ochronne, zasoby wodne oraz miejsce do rekreacji i edukacji ekologicznej. Serdecznie zachęcam do obejrzenia filmu Ewy Ewart i do wzięcia udziału w dyskusji, podczas której poruszymy m.in. różne tematy dotyczące kryzysu wodnego.
Kluczowym elementem projektu jest rejs repliką historycznej szkuty „Oskar Kolberg”, który potrwa do września. Uczestnicy, podczas tej ponad 900-kilometrowej podróży zamierzają świętować 400-letnią historię flisactwa wiślanego. Zatrzymując się w takich miejscowościach jak: Sandomierz, Kazimierz Dolny, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i wreszcie-Gdańsk, będą odkrywać i promować unikalne walory historyczne, kulturowe i przyrodnicze Wisły oraz jej doliny. Członkowie ekipy wypłynęli z Opatowca (160 km Wisły) w środę, 17 lipca. Od tamtego czasu są w podróży, spotykają się z mieszkańcami miast i miasteczek nad Wisłą. Podczas tych spotkań rozmawiają o filmie, o zasobach wodnych i bioróżnorodności.
– Naszym celem jest pokazanie obecnego stanu rzeki, zaproszenie do rozmowy fachowców, a nie marzycieli oraz dyskusja na temat współczesnych sposobów ratowania Wisły. Rzeki, która w sezonie letnim niemal zanika, co jest problemem zauważalnym dla wszystkich, choć nie wszyscy chcą to dostrzec. Popłyńmy, porozmawiajmy, sprawdźmy i przekażmy, co dziś mówi Wisła” – podkreśla Wiktor Strumiłło, pomysłodawca i współorganizator akcji.
Podczas spływu uczestnicy badają również czystość wody w Wiśle i jej dopływach. Dzięki nowemu urządzeniu zamontowanemu w specjalnym w spławiku, odczyt zasolenia wody widoczny będzie w aplikacji i zapisany w bazie danych. Dostęp do niej ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenia innych krajów pokazują, że tzw. citizen science, czyli nauka obywatelska może być wsparciem państwowego monitoringu wód. Taki społeczny monitoring pozwala pozyskać dane o podstawowych parametrach jakości wody z miejsc, które nie są objęte systematycznym i profesjonalnym monitoringiem. Trend ten zyskuje w ostatnich latach na popularności, m.in. dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnych technologii informacyjnych.
– Wisła, najdłuższa rzeka Polski i najdłuższa rzeka w zlewisku Morza Bałtyckiego, to unikalny skarb nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Jej dynamiczny, w przeważającej części nieuregulowany bieg tworzy niezwykle cenne mikrosiedliska, które stanowią dom dla wielu gatunków flory i fauny – mówi Piotr Nieznański z Fundacji Code for Green, organizującej flis. – Przyroda Wisły jest zróżnicowana i pełna kontrastów, od piaszczystych wysp i urwistych skarp na brzegach po łęgi wierzbowo-topolowe, które są jednymi z najrzadszych lasów nadrzecznych w Europie. Ta różnorodność sprawia, że Wisła – zwana królową polskich rzek – jest i pozostaje nieocenionym rezerwuarem bioróżnorodności. Wzdłuż całego biegu Wisły utworzono ponad 50 obszarów chronionych, w tym 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów oraz 5 parków krajobrazowych – dodaje Piotr Nieznański.
Nadchodzi czas podsumowania. Gdańsk odbędzie się ostatnim przystankiem Flis Wisłą „Łączymy Polskę”. Zapraszamy 3 września o godz. 17.00 do Instytutu Kultury Miejskiej na projekcje nagradzanego na międzynarodowych i polskich festiwalach filmu „Do ostatniej kropli” w reżyserii Ewy Ewart, połączone ze spotkaniami z twórcami – Wiktorem Strumiłło (zdjęcia z drona) i Piotrem Nieznańskim (konsultant i współautor scenariusza). W programie zaplanowano też panel dyskusyjny i debatę na temat dziedzictwa kulturowego oraz unikalnych walorów przyrodniczo-krajobrazowych Wisły i jej doliny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali projekcyjnej, prosimy o potwierdzenie swojego uczestnictwa pod adresem: klimat@gdansk.gda.pl
Przed projekcją filmu „Do ostatniej kropli” uczestnicy będą mogli obejrzeć spot promujący wydarzenia odbywające się we wrześniu, w całej Polsce, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa! Zapraszamy do ich poznania oraz udziału!