Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

6 grudnia 2017, 17:30 - 6 grudnia 2017, 19:00

 

Przedpremierowy pokaz filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Dusza i ciało w reżyserii Ildikó Enyedi już 6 grudnia o godz. 17:30 w IKM. Wstęp wolny.

Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Od chwili gdy Maria zostaje kontrolerem jakości w rzeźni w Budapeszcie, zaczynają się zakulisowe szepty. W czasie lunchu w sterylnej kantynie młoda kobieta siada samotnie. Podchodzi do swojej pracy poważnie i ściśle przestrzega przepisów. Jej świat składa się z liczb i danych, które wryły się w jej pamięć od dzieciństwa. Jej szef, trochę starszy od niej Endre, to również spokojny człowiek. Stopniowo zaczynają się poznawać. Odkrywają nie tylko braterstwo dusz, ale nawet to, że mają takie same sny. Ostrożnie próbują sprawić, by się spełniły. Film o lękach i zahamowaniach, które towarzyszą otwieraniu się na drugiego człowieka i o tym, jak porywającym doświadczeniem może być moment, gdy w końcu się na to zdecydujemy.

Triumfalny powrót Ildikó Enyedi do światowego kina. Dusza i ciało to osobliwa love story, której akcja toczy się w najmniej romantycznym miejscu na świecie – węgierskiej rzeźni. Właśnie w tym niecodziennym miejscu zatrudnienie znalazła dwójka outsiderów: zagubiony w rzeczywistości Endre i tajemnicza, wycofana Marika. Choć bohaterowie na co dzień podchodzą do siebie dość nieufnie, ze zdumieniem odkrywają, że każdej nocy spotykają się w świecie snów. W Duszy i ciele Enyedi udało się odnaleźć znakomitą równowagę pomiędzy surrealistyczną fantazją, a uniwersalnością portretowanych na ekranie emocji. Węgierska reżyserka potrafi także opowiadać o uczuciu rodzącym się pomiędzy skrajnymi wrażliwcami w sposób pełen humoru i nienachalnego liryzmu. Unoszącą się nad filmem aurę poezji potęguje dodatkowo charakterystyczna dla Enyedi dbałość o szczegół. Po seansie Duszy i ciała trudno będzie uwolnić się choćby od – ilustrującej jedną z kluczowych scen – piosenki Laury Marling What He Wrote.
– Piotr Czerkawski, nowehoryzonty.pl

Porównywana z również nagrodzonym w Berlinie Pokotem Agnieszki Holland, z którym łączy ją podobnie „zwierzęcy” punkt wyjścia, Dusza i ciało to bardzo oryginalna historia miłosna, która urzeka subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji.

reżyseria: Ildikó Enyedi
scenariusz: Ildikó Enyedi
obsada: Géza Morcsányi, Alexandra Borbély, Zoltán Schneider
czas trwania: 2 h