Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

19 października 2018, 17:00 - 19 października 2018, 19:30

W ramach Tygodnia Chińskiego organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski zapraszamy na pokaz filmu Tharlo. 19 października o godzinie 17.00 w sieni IKM. Wstęp bezpłatny, serdecznie zapraszamy!

Film nagrodzony przez Jury NETPAC na 10. Festiwalu Filmowym Pięć Smaków za “Za unikalną estetykę i wyjątkowe zdjęcia, tworzące historię o wyobcowaniu i utracie złudzeń”.

Tharlo ma 40 lat, umie wyrecytować z pamięci Czerwoną Książeczkę Przewodniczącego Mao i właśnie po raz pierwszy w życiu zamierza zrobić sobie zdjęcie do dowodu osobistego. Wymaga to jednak wizyty u fryzjerki. Jak się okazuje, bardzo sympatycznej.

Daleki od etnograficzno-podróżniczych obrazków “magicznego Tybetu” film pozwala przyjrzeć się współczesnej rzeczywistości tego kraju z nietypowej, świeżej perspektywy. W czarno-białych kadrach i prostej narracji Pema Tseden zamyka poetycką i pełną subtelnego humoru historię o odkrywaniu i realizowaniu marzeń. [opis ze strony festiwalu Pięć Smaków]

Pema Tseden, urodzony w 1969 roku tybetański reżyser, pisarz i scenarzysta to pierwszy Tybetańczyk, który ukończył prestiżową Akademię Filmową w Pekinie. Jego pełnometrażowy debiut, “The Silent Holy Stones” był pierwszym filmem zrealizowanym w języku tybetańskim, z ekipą filmową w całości złożoną z Tybetańczyków. Jego filmy pokazywane i nagradzane były na wielu międzynarodowych festiwalach, między innymi w Bangkoku, Tajpej, Locarno, Hongkongu, Tokio i Wenecji. Opublikował ponad 50 opowiadań i powieści, pisanych zarówno w języku tybetańskim jak i mandaryńskim, które doczekały się przekładów na wiele języków.

Tharlo (2015)
reż. Pema Tseden, 123min

więcej informacji: www.teatrszekspirowski.pl