Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11 (Sala warsztatowa 2)
26 listopada, 17:00-20:00
Agata Gregorkiewicz: „uWAŻNI w pomaganiu”
Bilety – [kliknij tutaj]
20/25zł
Opis warsztatu:
W naszym kraju wciąż pokutuje przekonanie, że jeśli mam zasoby i pełnię funkcje pomocowe, to nie potrzebuję lub wręcz nie mam prawa do poszukiwania wsparcia. To prosta droga do wypalenia – czy to fizycznego, czy psychicznego. Potrzebne jest znalezienie pewnej równowagi między aktywnym wspieraniem a odpoczynkiem. Bez umiejętności regeneracji i znajdowania czasu dla siebie, POMAGANIE będzie wycieńczać i rozstrajać nasz układ psycho-fizyczny.
Wspomaganie innych często wprowadza nasz system w program działania na „autopilocie” i rozpędza pętlę chronicznego stresu. Większość osób nie zna narzędzi, które pomogłyby im przełączyć się z układu współczulnego (aktywizującego ciało do akcji) na przywspółczulny (odpowiedzialny za odpoczynek oraz rozluźnienie organizmu).
Podczas warsztatu „uWAŻNI w pomaganiu” postaramy się uważnić pracę i energię osób, które na co dzień wspierają innych. Spotkanie oparte będzie głównie na pracy z UWAŻNOŚCIĄ (Mindfulness), która jest bardzo konkretnym narzędziem pozwalającym na zatrzymanie się, docenienie drobnych cudów życia, celebrację chwili i bycia przy sobie – nawet gdy życie stawia przed nami wyzwania.
Poprzez prowadzone medytacje, pracę z oddechem, dotyk i autodotyk pracować będziemy nad świadomym zwolnieniem i zagłębieniem się w ideę „slow life”. Głównym ośrodkiem naszego zainteresowania będzie uważna praca z ciałem oraz ze zmysłami.
Dla kogo:
Zapraszamy osoby zawodowo zajmujące się wspieraniem innych oraz rodziców osób z niepełnosprawnościami; wiek: od 18. roku życia.
O prowadzącej:
Agata Gregorkiewicz – trójmiejska tancerka, nauczycielka tańca współczesnego i improwizacji, praktyk terapeutycznego wymiaru tańca. Absolwentka paryskiego Uniwersytetu Paris VIII na kierunku tańca i sztuk performatywnych oraz zapisu ruchu w paryskim konserwatorium (CNSMDP). Szkoliła się w kierunku tańca współczesnego na wielu warsztatach w Polsce i za granicą. Tancerka i współautorka spektakli i performansów. Adeptka podyplomowego szkolenia Tańca o Charakterze Terapeutycznym przy PSCh w Poznaniu. Uczestniczka rocznego kursu choreografii eksperymentalnej CHOREOGRAFII W CENTRUM w warszawskim Centrum w Ruchu. Wielokrotna laureatka stypendium kulturalnego Miasta Gdańska, stypendium twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, stypendium MKDNiS oraz europejskiego programu E-PORTUNUS. Uczestniczka kursu nauczycielskiego Mindfulness MBSR przy IMA. Autorka inicjatyw: Rusz Duszę – w ramach której tworzy autorskie projekty artystyczne i społeczne oraz CIAŁOLUBIENIE – przestrzeni świadomej pracy z ciałem.
Prace prowadzącej:
_________
Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej