Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

31 maja 2017, 19:00 - 31 maja 2017, 21:00

Od czasów przyłączenia do USA, stany południowe odróżniały się od północy kraju.

Inne tradycje (hiszpańsko-francusko-kreolskie i karaibskie), inny klimat, inna architektura. Na to nakładające się osadnictwo amerykańskie ze Wschodniego Wybrzeża z inną kulturą, korzeniami i odmienną  tradycją architektoniczną.

Wreszcie rozbieżne interesy gospodarcze, które pośrednio doprowadziły do wybuchu wojny secesyjnej. Miała ona olbrzymi wpływ na miasta Stanów Skonfederowanych, gdzie często zostały one zniszczone w wyniku działań wojennych. Prezentacja skupi się na ukazaniu przemian w architekturze regionu na przykładzie zarówno dużych jak i mniejszych ośrodków miejskich od XVIII wieku po wiek XX. Jak wiele (niewiele?) zachowało się, jak wyglądały poszczególne ośrodki, jakim uległy przemianom. Od francuskiego Nowego Orleanu, anglosaskiej, georgiańskiej zabudowy Natchez czy Atlanty, po „Spanish Mission Style” i art-déco w Miami.


Wykład Przeminęło z wiatrem? O architekturze miast południa USA. Nowy Orlean, Natchez, Atlanta, Miami, który poprowadzi dr Łukasz Mikołaj Sadowski, odbędzie się 31 maja, o godz. 19.00 w IKM.

Powiązane projekty