Rozmowy o stanie świata. Po co nam poezja? 22 listopada, godz. 18.00. IKM, Targ Rakowy 11, wstęp wolny 

Podczas kolejnej odsłony Rozmów o stanie świata powracamy do świata poezji. Czy w czasach chaosu, zamętu i przemocy poezja potrzebna jest bardziej niż zwykle? Dlaczego piszemy i sięgamy po poezję? Na jakie pytania odpowiada współczesna poezja. Nad tym wszystkim zastanowimy się w gronie poetek i poetów: Magdaleny Kicińskiej, Małgorzaty Lebdy i Jakuba Kornhausera. Spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska.  

 

Magdalena Kicińska – reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Autorka książki „Pani Stefa”, współautorka książek „Teraz ’43. Losy” i „Dom w butelce”, zbioru reportaży „Przecież ich nie zostawię”. W lutym 2019 ukazały się „Środki transportu”, jej poetycki debiut.  

 

Małgorzata Lebda – autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów”. Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski, ukraiński, słoweński, duński. Doktorka nauk humanistycznych, felietonistka, animatorka kultury, redaktorka, naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą, ultramaratonka. Jej debiut powieściowy „Łakome” ukazał się w 2023 roku w wydawnictwie Znak.  

 

Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz, doktor literaturoznawstwa. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ.