Instytut Kultury Miejskiej, Targ Rakowy 11

10 grudnia 2023, 14:30 - 10 grudnia 2023, 15:30

10 grudnia (niedziela)

Dana Chmielewska: To tylko słowa!
Warsztaty dla osób opiekuńczych z dziećmi w wieku 7–9 lat.

Bilety: [kliknij tutaj]; warsztaty w godz. 11:30 i 14:30

Cena biletów: 20/25zł

 

Opis warsztatu:

Osią działania jest twórcza zabawa ruchem i słowem, poprzez którą uczestnicy będą odkrywać i poznawać język poezji. W każdym słowie jest moc stwarzania obrazu: słowo niesie z sobą wyobrażenie, wspomnienie, emocję, skojarzenie. Jest kodem, dzięki któremu możemy komunikować się i porozumieć. Ale są też słowa, które każdy z nas rozumie po swojemu! Są słowa, które wymyślamy sami lub które pojawiają się w naszym języku zupełnie przypadkiem i zostają z nami na długo. Są słowa typowe dla naszej rodziny, są przydomki, są wyjątkowe imiona naszych zwierząt i śmieszne nazwy potraw. Słowa wynikają z myśli, myśli z odczuć, a odczucia – z ciała. 

Czy ruch może wpływać na to, co i jak mówimy? Jak mówimy, gdy skaczemy, a jak, gdy mocno przytulamy się z naszymi bliskimi? I czy można szeptać stopami lub śpiewać rękami? Podróżując pomiędzy „prawdziwymi” i zmyślonymi słowami, stworzymy nasz własny język, starając się zrozumieć, jakie obrazy i opowieści w sobie kryje. Poznamy materię słów – żując je przeciągle w buzi lub wyklaskując ich rytm, świszcząc lub wypuszczając je przez szeroko otwarte usta. Skorzystamy z rymów, metafor i porównań, których używamy na co dzień, a które są przecież narzędziem poezji. Przede wszystkim jednak odkryjemy, jaki taniec kryją w sobie słowa.

Dla kogo?

11:30, warsztaty „To tylko słówka” – zapraszamy osoby opiekuńcze z dziećmi w wieku 4–6 lat. 

14:30, warsztaty „To tylko słowa” – zapraszamy osoby opiekuńcze z dziećmi w wieku 7–9 lat.

O prowadzącej:

Dana Chmielewska – artystka, choreografka, tancerka i performerka. Ceni niestrudzoną pracę nad sobą i ćwiczenie swojej wrażliwości. Wierzy w transformujący i polityczny wymiar pracy z ciałem. Towarzyszy przy nauce ruchu i improwizacji, uczy jogi, praktykuje ilustrację. Fascynuje się dziecięcym światem wyobraźni, towarzyszy dzieciom w zajęciach tańca kreatywnego i improwizacji. Współtworzy kolektyw Przestrzeń Wspólna – niezależną grupę badającą i praktykującą rozmowy o choreografii. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierunku Dance and Body Studies na WSUS w Poznaniu, studentka Uniwersytetu Barcelońskiego. Ukończyła I i II moduł kursu choreografii eksperymentalnej Centrum w Ruchu w Warszawie. Stypendystka programu ATLAS ImpulsTanz 2023, Alternatywnej Akademii Tańca (Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk) i stypendiów twórczych w kraju i za granicą. 

Prace prowadzącej:

@polyestra

 

________

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej