Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

12 sierpnia 2020, 10:00 - 12 sierpnia 2020, 13:00

Wakacje w IKM – Gdańsk różnorodny kulturowo, to 16 spotkań, w każdy poniedziałek i środę od 10.00 do 13.00. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat, obowiązuje limit 15 miejsc. ZAPISY na joanna.raftopulos@ikm.gda.pl lub nr tel. 798 376 055. Koszt: 10 zł.

Każde spotkanie obejmuje najpierw część warsztatową w sieni IKM, gdzie uczestnicy poznają historię, kulturę i tradycję danego kraju. To także część warsztatowa o formie lingwistycznej, w bardzo przystępnej formie dzieci nauczą się podstawowych słówek lub zwrotów w danym języku.

Po krótkiej przerwie i zdobyciu najważniejszych informacji o danym kraju i jego kulturze, ruszamy na spacer. Temat spaceru (ok. 1 h) będzie obejmował ślady danej narodowości w Gdańsku.

Podczas warsztatów Wakacje w IKM obowiązuje regulamin przebywania w sieni IKM w reżimie sanitarnym. Dostępny jest tutaj: http://ikm.gda.pl/2020/06/10/ikm-wraca-do-dzialania/. 

12.08 – Rumunia  

Dowiemy się jak brzmi język rumuński i dlaczego jest tak bardzo podobny do włoskiego, a mimo to jest mnóstwo wyrazów, które w języku rumuńskim brzmią identycznie jak w polskim i jest ich bardzo dużo. Poznamy historię Romów, którzy często myleni z Rumunami. Dowiemy się skąd przybyli i dlaczego tak dużo z nich zamieszkało w Rumunii. Odkryjemy, że z Polski do Rumunii jest bardzo blisko. Czy to możliwe, że z PolskiwidaćRumunię? Tematem spaceru będąluźnezwiązki Gdańska z Rumunią. Okazuje się, że Rumunia to nie tylko Drakula.

Postaramy się odkryć miejsca w Gdańsku, które przypominają o dawnym sąsiedzie PolskiRumunii. Poznamy ludzi, którzy się urodzili na terenie dzisiejszej Rumunii, ale los pokierował ich w stronę Gdańska. Jeden z nich został nawet królem! Zobaczymy Wielki Młyn, symbol panowania Krzyżaków w mieście. Zanim przybyli na Pomorze chcieli zadomowić się na terenie dzisiejszej Rumunii. Dlaczego im się nie udało? Odwiedzimy Europejskie Centrum Solidarności, symboliczne miejsce, które przypomina o tym jak podobny los spotkał Polskę i Rumunię po II wojnie światowej 

Hania Adamus jest przewodniczką po Trójmieście. Oprowadza również turystów po Rumunii, gdzie trzykrotnie mieszkała. Studiowała w Transylwanii, uczestniczyła w wolontariacie europejskim w różnych miastach Rumunii i pracowała w Bukareszcie. Zagadnieniom związanym z Rumunią poświęciła pracę licencjacką i magisterską.  

Pozostałe spotkania:

17.08 – Anglia
19.08 – Szwecja
24.08 – Japonia
26.08 – łacina